Mufti Jerozolimy, poplecznik Hitlera

Al-Husseini wizytuje bośniackie oddziały SS
| 29 komentarzy|
image_pdfimage_print

Gil Ronen

W zaskakująco mocnej i szczerej przemowie na Uniwersytecie Bar Ilan, wygłoszonej* w spokojnym i prawie nieformalnym stylu, premier Izraela, Benjamin Netanyahu, wskazał na głęboki związek palestyńskiego ruchu narodowościowego z nazistowskim reżimem w Niemczech.

Sedno przemówienia stanowiło stwierdzenie, że pomimo arabskiej retoryki, „terytoria” i „osady” nie są źródłem konfliktu terytorialnego pomiędzy Żydami i Arabami, ale że konflikt wyrasta z historycznego braku arabskiej akceptacji dla państwa żydowskiego. Netanyahu przedstawił cytaty oraz dowody wskazujące na to, że najwyższy przywódca Arabów w Palestynie w pierwszej połowie XX wieku, Mufti Hajj Amin al-Husseini, aktywnie popierał Adolfa Hitlera i jego popleczników w ich projekcie zagłady Żydów.

Konflikt żydowsko-palestyński rozpoczął się, jak powiedział premier, w 1921, kiedy Arabowie zaatakowali Beit Haolim w Jaffie, gdzie mieszkali żydowscy imigranci. Zamordowano wtedy kilku Żydów, w tym słynnego pisarza Yosefa Haim Brennera. „Moja babcia rok wcześniej przyjechała do Jaffy, do tego samego domu”, powiedział Netanyahu. „To nie był atak na terytorium czy osadę,” zauważył. „Był wymierzony przeciwko imigracji Żydów do Ziemi Izraela.”

Premier zaczął następnie wymieniać arabskie pogromy Żydów w 1929 – kiedy ludność Hebronu została zgładzona „z nieskończonym okrucieństwem” – oraz późniejsze w latach 1936-39. W 1947 Arabowi e odmówili przyjęcia planu podziału, który dawał Żydom państwo. Znowu w 1967, Arabowie utworzyli „duszący pierścień” wokół Izraela – jednak wtedy, tak samo, nie było terytoriów. Nie było okupacji. Chyba, że Tel Aviv i Jaffa znajdują się pod okupacją.”

Przenosząc się do obecnych czasów, Netanyahu wspomniał, że niedawno usłyszał przedstawiciela Iranu „mamroczącego od niechcenia” o zbrodniach nazistów, by następnie niezwłocznie przejść do stwierdzenia, że Żydom nie wolno pozwalać na wykorzystywanie kwestii nazistowskich do popełniania przestępstw wobec Palestyńczyków.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -
Al-Husseini wizytuje bośniackie oddziały SS
Al-Husseini wizytuje bośniackie oddziały SS (1943). Foto: Wikipedia

Historyczna prawda jest zaprzeczeniem takiego obrazu, powiedział premier Izraela.

Następnie zaczął przytaczać liczne historyczne źródła pokazujące, że Mufti Jerozolimy był „jednym z inicjatorów holokaustu ludności żydowskiej w Europie” oraz że nieustannie w czasie wojny zachęcał nazistowskie władze do zagłady Żydów. Przedstawił dowód na to, że Mufti odwiedził nawet komory gazowe w Oświęcimiu razem z Adolfem Eichmannem. „Mufti w dalszym ciągu jest w narodowościowym ruchu Palestyny bardzo podziwianą postacią”, powiedział Netanyahu. „To są chwasty, które należy wykorzenić”, dodał. „Źródłem konfliktu jest głęboki opór zawziętych Palestyńczyków wobec prawa Żydów do posiadania własnego państwa w Izraelu.”

Netanyahu zwrócił uwagę, że jest to sprawa, której palestyńscy negocjatorzy nie chcą poruszyć w obecnych negocjacjach i jasno pokazał, że dopóki tego nie zrobią, negocjacje nie mogą się udać.

Tłumaczenie: ND

Źródło: http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/172574#.Um-VYHBwo8l

* Przemówienie z lipca 2013

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook