Muezzin o poranku w brytyjskiej telewizji

ramadan
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Podczas zbliżającego się Ramadanu brytyjska stacja telewizyjna Channel 4 będzie codziennie nadawać zawołanie do porannej modlitwy za pomocą specjalnie przygotowanej wstawki w programie.

ramadan

Krytycy twierdzą, że posunięcie to ma na celu tylko i wyłącznie zwiększenie oglądalności. Zdaniem reprezentantów stacji celem akcji jest pokazanie umiarkowanego oblicza islamu. „Po okropnych wydarzeniach z Woolwich i akcjach odwetowych, skierowanych przeciwko brytyjskim muzułmanom, nigdy nie było bardziej palącej potrzeby, żeby oddać głos umiarkowanej większości” – powiedział szef działu wiadomości Ralph Lee (RLee@channel4.co.uk).

Władze kanału krytykowano wcześniej za udostępnienie anteny islamistom. W krótkim programie opiniotwórczym 4thought.TV, emitowanym bezpośrednio po wieczornych wiadomościach, wystąpili Anjem Choudary oraz Abu Nusaybah. Ten pierwszy jest znanym ekstremistą, byłym przywódcą nielegalnej organizacji Al Muhajiroun, a drugi to również radykał i przyjaciel jednego z zamachowców z Woolwich.

W 2008 roku stacja pokazała przemówienie prezydenta Iranu Mahmouda Ahmadinedżada jako alternatywę dla corocznego przemówienia bożonarodzeniowego królowej. Po emisji mowy kontrowersyjnego prezydenta – znanego m.in. z dyskryminacji kobiet oraz homoseksualistów – do stacji wpłynęło prawie 300 skarg.

Zdaniem Ralpha Lee, kiedy islam pojawia się w mediach, ma to przeważnie związek z terroryzmem i ekstremizmem. „Jeśli nawet umiarkowani muzułmanie pojawiają się na antenie, ma to tylko na celu stworzenie przeciwwagi dla tych kwestii.” Akcja ma być według niego „celową prowokacją”. „Bez wątpienia Channel 4 będzie krytykowany za koncentrowanie uwagi na religii ‚mniejszości’, ale po to tu jesteśmy – żeby stworzyć przestrzeń dla odmiennego głosu tych, których nikt nie reprezentuje.”

Szacuje się, że 5% populacji Wielkiej Brytanii weźmie aktywny udział w Ramadanie. Jest to dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego, podczas którego wierni poszczą od świtu do zmierzchu. Wychodząc temu naprzeciw, podczas prognozy pogody będą podawane dokładne godziny wschodu i zachodu Słońca. Co więcej, pierwszego dnia Ramadanu nadawanie programów zostanie cztery razy przerwane krótkimi wstawkami, przypominającymi o zbliżającej się porze modlitwy.

Veronica Franco, na podst.:

www.dailymail.co.uk
www.themuslimissue.wordpress.com
www.bbc.co.uk

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook