Morderstwa kobiet codziennością w Turcji

women-murdered-in-first-2-months-2011-in-turkey
| 19 komentarzy|
image_pdfimage_print

Z niemal tysiącem kobiet zamordowanych w Turcji w 2009 roku zgodnie z nowymi danymi z Ministerstwa Sprawiedliwości, kraj jest świadkiem drastycznego wzrostu tego zjawiska. Dla porównania, w 2002 roku zamordowano 66 kobiet.

Jak mówią aktywiści, powodem przemocy skierowanej wobec kobiet jest nierównowaga władzy w społeczeństwie. Zgodnie z danymi ujawnionymi niedawno przez tureckiego ministra sprawiedliwości Sadullaha Ergina, w odpowiedzi na zapytanie parlamentarne Partii Pokoju i Demokracji (BDP), liczba zamordowanych kobiet wzrosła o 1400 % pomiędzy rokiem 2002 a 2009. Według Ergina ostatnie dostępne dane mówią, że 83 kobiety zostały zamordowane w roku 2003, 164 w 2004, 317 w 2005, 663 w 2006, 1011 w 2007, 806 w 2008 i 953 w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy roku 2009.

Dla profesora Aysela Çelikela, szefa Stowarzyszenia Wsparcia dla Współczesnego Życia ( ÇYDD) ten znaczący wzrost liczby zamordowanych kobiet ma swoje  źródło w nierówności płciowej i we wzrastającym konserwatyźmie tureckiego społeczeństwa. Çelikel powiedział dla “Hürriyet Daily News & Economic Review”, że  Prawa kobiet są w odwrocie wraz ze wzrostem konserwatyzmu w społeczeństwie. Jak stwierdził, istnieje bezpośredni związek pomiędzy wzrostem nierówności pomiędzy płciami a wzrostem poziomu przemocy popełnianej przez mężczyzn wobec kobiet. Çelikel twierdzi, że jedynym sposobem rozwiązania problemu przemocy jest zapewnienie równouprawnienia płci. Jedynym rozwiązaniem mogącym zwalczyć problem przemocy wobec kobiet, jest zamiana ról i nastawienia kobiet i mężczyzn w obrębie samej rodziny i społeczeństwa, a także wzmocnienie roli kobiet.


Pomiędzy rokiem 2002, a lipcem roku 2009 wszczęto łącznie 12678 postępowań w sprawie przemocy i morderstw powiedział minister Ergin w Parlamencie. Około 15564 osób było sądzonych w tych sprawach, z czego 6736 zostało skazanych, 1869 zostało uniewinnionych, a 794 zwolnionych warunkowo.

Według badań rządowych zatytułowanych „Badania nad przemocą domową wobec kobiet w Turcji” 41,9 % tureckich kobiet jest poddawanych fizycznej i seksualnej przemocy. Z kolei 49,9 % kobiet o niskim poziomie dochodów jest napastowanych, jednak dla kobiet o wyższym poziomie dochodów liczba ta również jest wysoka i wynosi 28,7%. Jednocześnie, ofiarami przemocy jest około 55 % kobiet beż żadnego wykształcenia lub bez ukończonej szkoły podstawowej, wśród tych z dyplomem przynajmniej szkoły średniej lub wyższym ofiarami staje się 27,2 %.

Według badania, około 48,5 % kobiet doświadczających jakiejś formy przemocy tego nie ujawnia, przy czym kobiety z niższymi dochodami (54,1 %) były bardziej skłonne milczeć na temat doświadczanej przemocy, niż kobiety lepiej wykształcone  (37,5 %). Około 23 % kobiet zostało zmuszonych przez mężczyzn do porzucenia pracy lub podjęcie pracy zostało im uniemożliwione. Łącznie, niemal 34 % kobiet przyznało się do rozważania popełnienia samobójstwa, jako rozwiązania swoich problemów.

***

Oto 11 przykładów morderstw kobiet w pierwszych dwóch miesiącach 2011 , ilustrujących dramatyczną sytuację tureckich kobiet, uujawnioną przez rządowe badania.

women-murdered-in-first-2-months-2011-in-turkeyAyşe Paşalı. Została zastrzelona prawdopodobnie przez byłego męża, bezskutecznie szukała  oficjalnej ochrony z powodu zgłaszanego przez nią fizycznego znęcania się byłego męża oraz grożenia śmiercią.

Hacer Alan. Miała 20 lat i trzymiesięczne dziecko. Została uduszona wraz z dzieckiem we własnym łóżku. Podejrzani to jej ojciec i brat.

Saliha Erdem. Matka trójki dzieci. W wieku lat 60 zginęła w wyniku zastrzelenia, najprawdopodobniej przez męża w ramach „honorowego zabójstwa”.

Arzu Yildirim. Miała 33 lata, gdy została zastrzelona na ulicy. Zostawiła dwójkę dzieci. Sprawcą był prawdopodobnie mężczyzna, z którym żyła przez sześć lat.

Ipek Tekin. Zastrzelona w wieku lat 23. Sprawca to jej mąż, jednak decyzję podjęła rada rodziny.

Ayse Cakir. Lat 38, trójka dzieci. Zastrzelona prawdopodobnie przez męża z karabinu w przydomowym ogródku.

Sakine Akkuş. Miała 25 lat i dwoje dzieci. Zatrzelona przez męża. Motywem była jej wyprowadzka do rodziców spowodowana przemocą domową.

Gülhan Akan. Lat 18, bezdzietna. Zastrzelona z karabinu przez swojego ojca.

Songül Elci. Miała 50 lat i dwoje dzieci. Zasztyletowana przez byłego męża, z ktorym rozwiodła się dziesięć lat wcześniej.

Adile Erzurmulu. Miała 41 lat i siedmioro dzieci. Mordercą okazał się jej ojciec; motywem był fakt, że mieszkała oddzielnie od męża znęcającego się nad nią fizycznie.

Remziye Cakmak. Miała 42 lata i czworo dzieci. Zastrzelona w przydomowym ogródku. Sprawca to jej mąż.(p)

Tłum. BL

źródło: http://www.hurriyetdailynews.com/n.php?n=women-murder-victims-increase-snowballing-in-turkey-2011-02-20

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze