Mniej wolności w Turcji i przemilczana rocznica zamachu w Londynie. Tygodniowy przegląd wydarzeń 06.07 – 12.07

Prezydent Turcji domaga się cenzury w internecie i chce przejąć kontrolę nad stowarzyszeniami adwokatów. Szwecja zgadza się na powrót nieletnich, których krewni walczyli po stronie Państwa Islamskiego. Angielskie media przemilczały rocznicę zamachu terrorystycznego w Londynie. W Iraku zamordowano eksperta ds. terroryzmu.

Wiadomości

Cudzoziemcy walczący w Syrii po stronie Kurdów nie staną przed sądem. Brytyjska prokuratura zdecydowała nie wnosić do sądu sprawy czterech mężczyzn oskarżanych o wspieranie zbrojnej organizacji syryjskich Kurdów, YPG, walczącej poprzednio z ISIS, a obecnie z inwazyjnymi wojskami tureckimi. Czytaj więcej…

Szwecja planuje repatriację wszystkich nieletnich, które są dziećmi osób związanych z Państwem Islamskim. Rząd zamierza jednak rozdzielić rodziny. Jakie racje stają za taką decyzją? Czytaj więcej…

Czołowy iracki ekspert ds. bezpieczeństwa Hisham al-Hashimi został zastrzelony w Bagdadzie. Specjalista często występował w mediach, a także doradzał rządom, w jaki sposób zwalczać islamistyczny terroryzm. Komu zależało na jego śmierci? Czytaj więcej…

Prezydent Turcji ma zamiar wprowadzić reformę systemu sądownictwa. Prawnicy obawiają się, że władza uchwalając nowe prawo zawłaszczy jeden z ostatnich bastionów niezależności. W Ankarze protestują adwokaci. Czytaj więcej…

Erdogan chce większej kontroli nad mediami społecznościowymi. Skrytykował takie serwisy, jak YouTube i Twitter. Władza grozi właścicielom portali karami finansowymi. Opozycja odpowiada, że reżim w Ankarze boi się krytyki i ogranicza wolność słowa. Czytaj więcej…

Media przemilczały rocznicę zamachu terrorystycznego w Londynie. We wtorek 7 lipca minęło piętnaście lat od serii zamachów terrorystycznych w Londynie, w których zginęły 52 osoby a ponad 700 zostało rannych. Trzech zamachowców samobójców wysadziło się na trzech stacjach metra gdy ludzie jechali do pracy, a czwarty wysadził się w londyńskim autobusie. Czytaj więcej…

Analizy i komentarze

Jak Europa radzi sobie z integracją muzułmanów? Analizę porównawczą polityki Francji, Niemiec, Szwecji i Danii, przeprowadziła Claudia Cajvan, doradczyni polityczna European People’s Party. Czytaj więcej…

Był terrorystą, dziś walczy o prawa człowieka i liczy na zmianę władzy w Autonomii Palestyńskiej. Jakie poglądy ma były terrorysta palestyński Mohammad Massad, ex-członek Czarnych Panter? Czytaj więcej…

Zarzut islamofobii służy do zamykania ust krytykom islamu. Oskarżenia o islamofobię to w świecie Zachodu poważna sprawa. Oskarżany – w różnego rodzaju mediach – uznawany jest z góry za winnego tego potwornego, chociaż niejasnego wykroczenia i natychmiast wyciągane są wobec niego konsekwencje. Jakie są społeczne skutki ograniczania wolności słowa? Czytaj więcej…

Piotr Ślusarczyk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Austria: promocja salafizmu na wiedeńskiej uczelni

Islamski radykalizm we Francji ma się dobrze

Wojna Izraela z Hamasem: błędy, groźby i antyizraelskie nastroje