Mieszkańcy Gazy chcieliby powrotu Izraela

| 23 komentarze|
image_pdfimage_print

Bassam Eid

Oto częściowe ilości materiałów budowlanych, które wjechały do Gazy do 6 lipca 2015 w celach odbudowy zniszczeń ostatniej wojny:

Bassam Eid
Bassam Eid

 

 

 

 

 

 

 

– 3281 ciężarówek przewożących 131 240 ton cementu;
– 353 ciężarówek przewożących 12 355 ton stali;
– 3380 ciężarówek przewożących 135 200 ton żwiru;
– 276 ciężarówek przewożących 11 040 ton cementu w ramach projektu katarskiego;
– 19 628 ciężarówek przewożących 785 120 ton żwiru w ramach projektu katarskiego.

Z tych danych jasno wynika, że reżim w Gazie był w stanie skoordynować i uzyskać zgodę strony izraelskiej na wpuszczenie do Strefy Gazy przez przejście Karm Abu-Salem 142 280 ton cementu w celu ułatwienia projektu odbudowy Gazy.

Powszechnie wiadomo, że Strefa Gazy doświadczyła w ciągu ostatnich kilku dni przemieszczania dużych ilości cementu, co przyciągnęło wiele uwagi, ale po sprawdzeniu, kto otrzymywał takie ilości cementu, stało się jasne, że transporty te udawały się do magazynów kupców, którzy są kontrolowani przez Hamas. Do tej pory ani jedna z osób, które potrzebują tych dostaw, niczego nie otrzymała i mieszkańcy Gazy zaczęli się zastanawiać nad intencjami Hamasu co do tych ilości cementu.

Spekuluje się, że nikt nie może dostać nawet jednego worka, ponieważ wszystko idzie do Hamasu na budowę bunkrów i tuneli śmierci. W Gazie wszyscy wiedzą, że Hamas przygotowuje się do kolejnej konfrontacji z Izraelem, więc czekamy na więcej zniszczeń, więcej ofiar i więcej śmierci.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Kiedy rozmawialiśmy z kilkoma osobami, których domy zostały zniszczone w zeszłorocznej wojnie, ich odpowiedzi były bardzo ciekawe.

Jedna osoba pytana o nadzieję na to, że jej dom zostanie odbudowany i jak długo może to potrwać, powiedziała: „Hamas doprowadził do wojny, a my powiedzieliśmy OK. Grożono nam, że będziemy traktowani jak kolaboranci, jeśli ewakuujemy nasze domy, więc ich nie ewakuowaliśmy, domy waliły się nam na głowy. Tylko dzięki miłosierdziu bożemu nie zostaliśmy zabici. Ale doszło do tego, że musimy kupować bardzo drogie materiały budowlane na czarnym rynku, podczas gdy przywódcy Hamasu i jego członkowie cieszą się wygodnym życiem, a ich domy są odbudowane. To jest prawdziwa hańba spowodowana przez tzw. opór, który przynosi więcej zniszczeń. Więc dzisiaj marzę o administracji cywilnej, dzięki której mógłbym zapewnić lepsze życie dla moich synów”.

Kolejny mężczyzna powiedział: „Byliśmy dumni, że [Hamas] zapewnia nam ochronę w czasie wojny, ale tragedią jest cena, którą przyszło nam za to zapłacić: konfiskata i zniszczenie naszych domów. Dzisiaj oni się cieszą wygodnym życiem, podczas gdy my cierpimy i nikt o nas się nie troszczy. Nadal czekamy na to, co obiecała [Autonomia Palestyńska] i Hamas, ale staje się jasne, że oni wszyscy kłamią, więc dziś czekamy tylko na miłosierdzie boże”.

Mieszkańcy Gazy podzieleni są na dwie grupy: obywateli, którzy nie mają kartek żywnościowych WHO i nie dostają żadnych dodatków z UNRWA (Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie), i imigrantów, którzy cieszą się usługami agencji pomocowej. Jeśli chodzi o UNRWA, to głównym jej celem jest odbudowa zniszczonych domów dla imigrantów, a w drugiej kolejności, być może, zastanowienie się nad pomocą dla obywateli.

Rozmawialiśmy z kimś, kto nie posiada kartek żywnościowych i powiedział nam: „Żałuję, że mój dziadek nie wyemigrował ze Strefy Gazy, aby później wrócić, moglibyśmy wtedy dostawać kartki żywnościowe. Nie wiedzieliśmy, że przyjedzie taki dzień, że ta kartka będzie dla nas znaczyła wszystko. To jest po prostu okrutne, że mój sąsiad otrzymuje tysiące dolarów na zakup cementu do odbudowy swojego domu, podczas gdy ja czekam na łaskę rządu hipokryzji (ma na myśli palestyński rząd „jedności”). Żeby odbudować zniszczony dom muszę pożyczyć pieniądze, a pożyczkodawca musiałby czekać, ponieważ dostajemy tylko trochę pieniędzy od rządu. Niestety znalezienie kogoś, kto pożyczy mi pieniądze, jest niemożliwe”.

Mieszkańcy Gazy są również zaniepokojeni trudną sytuację finansową UNRWA. „Musimy się zastanawiać, czy agencja będzie zmuszona do odwołania roku akademickiego, co i tak nie pozwoli na znaczne oszczędności i niewiele pomoże w odbudowie naszych zniszczonych domów”, powiedział jeden z nich.

Inny obywatel, skarżąc się na niepowodzenie UNRWA w skutecznej odbudowie tego, co zniszczyła wojna, powiedział: „Pracownicy agencji w Gazie po pierwsze dbają o Hamas i jego członków, i jednocześnie rzucają nam w twarz kryzys finansowy, aby uniknąć wypełniania swoich obowiązków w stosunku do nas. Dają nam jedzenie i lekarstwa, i to jest wszystko, co możemy od nich uzyskać”.

Jeśli ktoś rozejrzy się po Gazie, żeby ocenić co oznacza korupcja, odpowiedź znajdzie w tamtejszym rządzie. Niestety UNRWA milczy i unika konfrontacji z Hamasem w temacie korupcji i nadużyć, zarówno jeśli chodzi o odbudowę jak i inne sprawy.

W efekcie mieszkańcy Gazy nie ufają, że ktokolwiek rozwiąże problemy enklawy, zwłaszcza w kwestii odbudowy i energii elektrycznej. Najczęściej słyszy się wśród mieszkańców Strefy Gazy zdanie: „Chcielibyśmy, żeby wróciła cywilna administracja izraelska”.

Xsara na podstawie: www.israeltoday.co.il

—————————————————–

Bassam Eid jest Palestyńczykiem, działaczem praw człowieka i publicystą. Mieszka we Wschodniej Jerozolimie.

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook