Merkel krytykuje Turcję za Cypr

94236-cyprus
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Kanclerz Niemiec Angela Merkel obwiniła Ankarę i tureckich Cypryjczyków za brak postępów w sprawie Cypru. Ta uwaga wywołała gwałtowną reakcję przywódców po stronie tureckiej. Minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoğlu uważa, że Merkel doprowadziła do poważnego rozczarowania Turków, którzy oczekiwali, że odegra ona pozytywną rolę w procesie pokojowym.

94236-cyprusW trakcie swojej pierwszej wizyty na podzielonej wyspie Merkel wychwalała odwagę i kreatywność przywódcy greckich Cypryjczyków Dimitrisa Christofiasa w rozmowach z przywódcami Cypru Północnego. Jednocześnie skrytykowała stronę turecką za nieudolność w kontynuowaniu wysiłków i wezwała Turcję do otworzenia portów i lotnisk dla Cypru, członka Unii Europejskiej.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan przypomniał słowa Merkel, która kiedyś miała powiedzieć, że złym było przyjęcie południowego Cypru do Unii Europejskiej. Zarzucił jej brak znajomości historii Cypru i zalecił rozmowę z Gerhardem Schröderem, poprzednim kanclerzem Niemiec. W 2007 roku, w przemówieniu dla Bundestagu, Merkel podsumowując kontakty ze stroną turecką i grecką na Cyprze powiedziała, że żaden kraj, który nie rozwiązał swoich wewnętrznych problemów nie powinien być przyjęty do UE.

Cypr, Polska i Dania począwszy od lipca 2011 wspólnie obejmą prezydencję w Unii Europejskiej. Wydaje się, że z całego trio Polska ma najbardziej pro-tureckie nastawienie.

Tłumaczył JW. na podst. Today’s Zaman http://www.sundayszaman.com

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze