Media społecznościowe pułapką dla nieprawomyślnych

Sedef Kabaş
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

W społeczeństwach nie cieszących się pełną swobodą wypowiedzi na Twitterze czy Facebooku mogą dla ich autorów stać się pułapką, a dla władz pretekstem do prześladowań. 

Sedef Kabaş
Sedef Kabaş

Turecka dziennikarka i prezenterka telewizyjna Sedef Kabaş została właśnie warunkowo wypuszczona na wolność. Aresztowano ją 30 grudnia za to, że wezwała obywateli za pośrednictwem Twittera do zapamiętania nazwiska sędziego, który zadecydował 17 grudnia o umorzeniu postępowania w sprawie skandalu korupcyjnego, w który zamieszani są byli członkowie rządu. Policja przeszukała też jej dom i skonfiskowała komputer, tablet oraz telefon. Kabaş stanie przed sądem 5 stycznia pod zarzutem „działań wymierzonych w osoby zaangażowane w walkę z terroryzmem” i będzie się musiała tłumaczyć ze swej wypowiedzi na Twitterze, w której skrytykowała działania tureckiej prokuratury generalnej.

Z kolei znana egipska poetka i pisarka Fatima Naoot również będzie musiała stanąć przed sądem za skrytykowanie na Facebooku islamskiej tradycji zarzynania olbrzymiej liczby zwierząt podczas „święta ofiarowania”, Eid al-Adha, upamiętniającej historię Abrahama gotowego do złożenia Bogu w ofierze własnego syna Ismaela (Izaaka w wersji biblijnej).

Fatima Naoot
Fatima Naoot

Po wysłaniu swym fanom na Facebooku życzeń „Wesołej rzezi”, Naoot kontynuowała: „Trwająca już tysiąc lat tradycja tej rzezi niezmiennie, co roku, znajduje swoich uśmiechniętych, męskich naśladowców. Doroczna rzeź z powodu koszmarnego snu jakiegoś (proroka) o swoim synu. Sen dawno już minął, ale co roku bezbronne zwierzęta życiem przypłacają ten święty koszmar”.

Chociaż Naoot, która sama jest muzułmanką, po fali krytycznych głosów zarzucających jej „obrażanie islamu” i „naśmiewanie się z prawa do składania ofiar”, usunęła wspomniany tekst ze swej strony na Facebooku, będzie musiała tłumaczyć się ze swych wypowiedzi w egipskim sądzie.

Rol na podst.:
www.hurriyetdailynews.com
www.inquisitr.com

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze