Wiadomość

Matka fanatyka ISIS staranowała autem policjantów

EKO Cobra ćwiczenia (zdj. ilustracyjne bmi.gv.at)
Ćwiczenia EKO Cobra (zdj. ilustracyjne bmi.gv.at)

Podczas próby zatrzymania w Tyrolu fanatyka ISIS, który groził policji, jego matka wjechała samochodem w dwóch funkcjonariuszy.

Specjalna antyterrorystyczna jednostka Cobra dostała nakaz zatrzymania pochodzącego z Turcji sympatyka Państwa Islamskiego. Powodem działań służb były już skonkretyzowane groźby wobec funkcjonariuszy policji, że poobcina im głowy. Jednak w trakcie interwencji 30 lipca w Sellrain, leżącym w okręgu Innsbruck, matka podejrzanego 18-latka uderzyła samochodem w dwóch funkcjonariuszy.

Kiedy jadący samochodem podejrzany wraz z matką zostali otoczeni przez mocno uzbrojone jednostki specjalne policji, kobieta postanowiła się nie poddawać i gwałtownie przyspieszyła wjeżdżając w policjantów. Jeden z nich poważnie ranny przebywa w szpitalu, drugi doznał niewielkich obrażeń.

Sąd zadecydował o przedprocesowym areszcie 18-latka; matka została oskarżona o poważne uszkodzenia ciała policjantów oraz opieranie się organom porządkowym.

Informacja o planach nastolatka trafiła do służb wewnętrznych z wywiadu zagranicznego. Dochodzenie podjęte przez Dyrekcję Wywiadu i Bezpieczeństwa Państwowego DNS ujawniło, że samozwańczy sympatyk ISIS przedstawiał konkretne plany ataku na posterunek policji w mediach społecznościowych. Pochodzący z Turcji nastolatek jest obywatelem austriackim

Ministerstwo spraw wewnętrznych Austrii poinformowało, że „bacznie monitoruje rozwój wydarzeń na scenie islamistycznej i prowadzi strukturalne dochodzenia w bliskiej współpracy z europejskimi władzami”.