Maajid Nawaz o tuszowaniu sprawy gangów gwałcicieli

Maajid Nawaz (flickr.com)

Maajid Nawaz wezwał na antenie ogólnobrytyjskiego radia LBC do przeprowadzenia dochodzenia na skalę krajową w sprawie gangów molestujących seksualnie kobiety w Wielkiej Brytanii, podobnie jak to było po morderstwie Stephena Lawrence’a.

Nawaz, były ekstremista islamski, który prowadzi antyekstremistyczną Quilliam Foundation, przypomniał morderstwo Stephena Lawrence’a i dochodzenie Macphersona, które nastąpiło później. Zauważył, że raport Macphersona ukształtował zwrot „rasizm instytucjonalny” (chodziło o rasizm w policji – red.) i „zmienił oblicze debaty o rasizmie w tym kraju na zawsze”.

Mówiąc o działalności gangów (tzw. grooming gangs – red.) w 27 miastach, Nawaz powiedział: „Ich działalność musi być zbadana na szczeblu krajowym w ten sam sposób, ponieważ jest to mizoginia instytucjonalna”.

„Strach przed antymuzułmańską bigoterią nigdy nie może być usprawiedliwieniem pozwalającym na gwałcenie i wykorzystywanie nieletnich dziewcząt w ten sposób – kontynuował Nawaz. – A właśnie tak się działo przez lata. (…) Przypominam, że chodzi tu o 27 miast. Mogę zagwarantować, że to jeszcze nie koniec. Chodzi o tysiące ofiar. Trzeba sobie uświadomić bezkarność, z jaką musieli działać ci mężczyźni”. (…)

„Nie mówcie mi, że ich muzułmańska tożsamość nie miała z tym nic wspólnego. Przez całe życie żyłem w tej społeczności. Kultura tych mężczyzn nie jest jedyną przyczyną, ale ważnym czynnikiem w sposobie traktowania tych dziewcząt. Częścią tej kultury jest postawa wobec niemuzułmanów”.

Na koniec Maajid Nawaz zapytał: „Kto teraz stanie w obronie ofiar pozbawionych głosu? Kto przyzna głośno, że potrzebujemy ogólnokrajowego dochodzenia w sprawie, na którą przymykano oko przez tak długi czas? (…) A teraz w końcu ujawniono, że sprawa przez lata była tuszowana przez policję”.

Oprac. GB na podstawie https://amp.lbc.co.uk

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign