Lider Bractwa Muzułmańskiego z wizytą u Obamy

Altikriti i Obama
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Spotkanie starszego rangą członka Bractwa Muzułmańskiego z Barackiem Obamą w Białym Domu wywołało oburzenie wśród krytyków tej globalnej organizacji islamskiej.

Altikriti i Obama
Altikriti i Obama

Anas Altikriti, mający powiązania z Hamasem czołowy brytyjski lobbysta Bractwa, spotkał się z prezydentem i wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych aby omówić sytuację w Iraku.

Delegacja iracka, w skład której wchodził między innymi rzecznik irackiego parlamentu Usama al-Nujaifi, przybyła do Waszyngtonu pod koniec stycznia celem przedyskutowania rosnących wpływów Al-Kaidy w Iraku. Sam Nujaifi spotkał się z Obamą dwukrotnie. Nie wiadomo czy w obu spotkaniach towarzyszył mu Altikriti. Rzecznik Białego Domu powiedział, że na ostatnie spotkanie Altikriti został zaproszony jako tłumacz dla al-Nujaifiego.

Na spotkaniu obecni byli także Puneet Talwar, Philip Gordon, Brett McGurk oraz Andrew Kim. Wszyscy oni zajmują się polityką bliskowschodnią w Białym Domu oraz w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego. Głównym tematem spotkania była pomoc Stanów w zwalczaniu Al-Kaidy w Iraku.

Dla wielu obecność Altikritiego w Białym Domu była zaskoczeniem, ponieważ założona i kierowana przez niego Cordoba Foundation została określona przez Davida Camerona jako „polityczna fasada Bractwa Muzułmańskiego”.

Paul Stott, ekspert w sprawach brytyjskiego dżihadu i wykładowca na University of East Anglia, powiedział, że obecność Altikritiego jest symbolem „wspierania Bractwa Muzułmańskiego przez Amerykę co stało się ryzykowną strategią, gdy stało się jasne, że Egipcjanie dalecy są od zezwolenia Bractwu, żeby rządziło krajem na swój sposób”.

Altikriti został nazwany „kluczowym lobbystą Bractwa Muzułmańskiego w Anglii”. Jak pisze „Telegraph”, jego Cordoba Foundation była krytykowana za „bliską współpracę z grupami ekstremistycznymi w Wielkiej Brytanii, dążącymi do ustanowienia islamskiej dyktatury lub kalifatu w Europie”.

Altikriti był w przeszłości rzecznikiem British Muslim Initiative, która miała bliskie związki z Hamasem, a jej założyciel i lider Mohammed Sawalha swojego czasu zajmował wysokie wojskowe stanowisko w tej organizacji. Altikriti publicznie popierał Hamas oraz był zwolennikiem użycia „wszelkich sił i środków” dla wyzwolenia Iraku spod okupacji. W 2007 roku bronił też decyzji Muslim Council of Britain’s o bojkocie Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, nazywając ją „uzasadnionym stanowiskiem”.

Tłumaczenie: Severus-Snape
Źródło: www.freebeacon.com

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze