Lekcje nienawiści w islamskich szkołach w Wielkiej Brytanii

learning muslim in UK
learning muslim in UK
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Według wyemitowanego w poniedziałek przez BBC dokumentu brytyjska sieć ponad 40 klubów i szkół działających w niepełnym wymiarze godzin, do której uczęszczało 5000 uczniów, stosowała program edukacyjny dostarczony przez rząd Arabii Saudyjskiej, w którym zawarte były antysemickie i homofobiczne treści. Używała między innymi podręcznika, w którym dzieci proszone są o wymienienie „karygodnych” cech Żydów.

learning muslim in UK
learning muslim in UK

W programie BBC zaprezentowano książkę używaną przez szkoły islamskie w Wielkiej Brytanii, pokazującą sposób amputowania dłoni i stóp, co jest jedną ze zwyczajowych kar w prawie islamskim.

Trzydziestominutowy program „Panorama” cytował dostarczony przez saudyjski rząd podręcznik, w którym napisane jest, że Żydzi „wyglądają jak małpy i świnie”, a syjonistów posądza o dążenie do osiągnięcia „władzy nad światem”. W programie cytowano również oddzielną część programu nauczania dla dzieci w wieku lat 6 – podaje się w niej, że ktoś, kto nie jest wyznawcą islamu, po śmierci będzie skazany na „piekło”.

Według programu telewizyjnego podręczniki uzyskał „tajny” badacz Arabii Saudyjskiej, który poprosił o nie podczas wizyty w jednej ze wspieranych przez Saudyjczyków szkół. Owe szkoły i kluby spotykają się wieczorami i w weekendy. Są zorganizowane w sieć, która jest powiązana z biurem kulturalnym ambasady Arabii Saudyjskiej w Londynie.

W poniedziałek ambasada nie odpowiadała na prośby o komentarz, ale cytowani przez BBC saudyjscy urzędnicy wypierali się bezpośredniej odpowiedzialności za szkoły i kluby. Opisywali nauki cytowane w programie jako „wyrwane z ich historycznego kontekstu”.

Według programu BBC jeden z podręczników zalecał egzekucję jako karę za seks gejów oraz przedstawiał różne punkty widzenia na to, czy śmierć powinna nastąpić przez ukamienowanie, podpalenie czy też zrzucenie z urwiska. Inny wymieniał kary za kradzież zalecane przez szariat, między innymi amputację dłoni i stóp. Nagranie video towarzyszące artykułowi zamieszczone na stronie internetowej programu pokazuje ilustrację z podręcznika z zaznaczonymi na dłoni i stopie miejscami amputacji.

Michael Gove, minister edukacji w rządzie premiera Davida Camerona, wypowiedział się w programie, że rząd nie będzie tolerował „żadnych antysemickich treści w angielskich szkołach”. Dodał w wywiadach z brytyjskimi gazetami, że w brytyjskich szkołach nie ma miejsca na treści skierowane przeciwko gejom i lesbijkom. Wydawało się jednak, że Gove usilnie starał się nie dopuścić do tego, żeby sprawa przekształciła się w konfrontację z Arabią Saudyjską.

„Arabia Saudyjska jest suwerennym krajem” – powiedział w oświadczeniu zawartym w programie. „Nie mamy zamiaru ingerować w decyzje, które saudyjski rząd podejmuje w sprawach swojego własnego systemu edukacji. Jesteśmy jednak pewni, że nie możemy dopuszczać w brytyjskich szkołach do głoszenia jakichkolwiek treści antysemickich.”

Gove dodał, że Ofsted, agencja będąca sprawująca w imieniu rządu nadzór nad systemem edukacyjnym i usługami skierowanym do dzieci, ma „wkrótce złożyć raport” na temat zaostrzenia nadzoru nad szkołami pracującymi w niepełnym wymiarze godzin, gdzie nauczanie nie jest obecnie kontrolowane tak jak w szkołach działających w pełnym wymiarze czasu.

„Panorama”, która po raz pierwszy pojawiła się na antenie BBC prawie 60 lat temu, jest opisywana przez korporację medialną jako najdłużej emitowany program dokumentalny dotyczący bieżących spraw. Inne programy śledcze wyemitowane w „Panoramie” w ostatnich latach skupiały się na watykańskich restrykcyjnych zasadach radzenia sobie z oskarżeniami wobec księży o molestowanie dzieci, na niezdolności Pentagonu do wytłumaczenia się z miliardów dolarów wydanych w Iraku oraz na systemie rzekomych łapówek wśród trenerów i selekcjonerów w angielskiej lidze piłki nożnej.

Neal Robinson, profesor teologii na uniwersytecie w Leeds, który pisał szeroko o Koranie i naukach islamu, powiedział w programie BBC, że materiał cytowany w podręczniku został zaczerpnięty z antycznych tekstów. Dodał także: „Nie jest mądre prezentowanie tego w chłodny sposób jako naukę islamu, tak jak zrobiono to tutaj. W niewłaściwych rękach jest to żyzna gleba dla antysemityzmu”. (db)

John F. Burns

Źródło: The New York Times


http://www.nytimes.com/2010/11/23/world/europe/23britain.html?_r=3
Tłumaczenie: JK

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze