Kraje islamskie ignorują islamskie nauki o tolerancji

Dziesięć spośród piętnastu najbardziej nietolerancyjnych krajów na świecie to państwa z większością muzułmańską
USCIRF

 

 

 

 

 

Amerykańska Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF), agenda rządu USA, wytypowała 15 krajów, które najmniej szanują wolność religijną. Komisja monitoruje religijne nadużycia wolności na całym świecie. W raporcie z 2013 roku wskazano rządy, które w najbardziej rażący sposób nie szanują wolności wyznania.

Piętnaście wymienionych krajów to Birma, Chiny, Erytrea, Iran, Korea Północna, Arabia Saudyjska, Sudan, Uzbekistan, Egipt, Irak, Nigeria, Pakistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Wietnam. Wszystkie te kraje znacznie ograniczają niezależną działalność religijną i nękają jednostki i grupy ze względu na ich aktywność religijną lub przekonania.(…)

W Egipcie, zarówno władze przejściowe jak i wybrane w drodze głosowania poczyniły postępy w kierunku wolności wyznania. Jednak komisja słusznie zwróciła uwagę na ataki na koptyjskich chrześcijan po Arabskiej Wiośnie: „W wielu przypadkach rząd nie był w stanie ochronić mniejszości religijnych przed przemocą lub reagował zbyt wolno”.

Byłe republiki radzieckie: Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan pojawiły się w raporcie, ponieważ obecni tam muzułmanie i mniejszości religijne w równym stopniu poddani są kontroli państwa. Irak został wymieniony w raporcie za, między innymi, tolerowanie „brutalnych ataków” na tle religijnym, a Iran za „trwające od dłuższego czasu zatrzymania, tortury i egzekucje ludzi przede wszystkim lub wyłącznie ze względu na ich religię.”

Sojusznik Zachodu, Arabia  Saudyjska w dalszym ciągu utrudnia praktykowanie religii innych niż oficjalnie usankcjonowana wahabicka interpretacja islamu. Arabia Saudyjska również miesza się w kwestię wiary pracowników kontraktowych i nakłada kary na osoby za „apostazję, bluźnierstwo i czary”. W raporcie stwierdzono, że w Pakistanie prawo jest restrykcyjne wobec bluźnierstw, natomiast łagodne wobec aktów przemocy religijnej.

Sytuacja w Sudanie pogorszyła się od czasu, gdy Sudan Południowy uzyskał niepodległość.  Sprawozdanie wylicza przykłady: kryminalizacja apostazji, rządowa ścisła interpretacja szariatu, która obowiązuje muzułmanów i niemuzułmanów oraz ataki na chrześcijan.

Nigeria również trafiła na listę przez „ciągłą przemoc religijną między muzułmanami i chrześcijanami, spotęgowaną rządowym tolerowaniem ataków na tle wyznaniowym.”

Agaxs, na podst.: www.catholic.org

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign