Koptowie rezygnują z tworzenia konstytucji Egiptu

Copt's church
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Chrześcijańscy liberałowie zdecydowali się zbojkotować komisję przygotowującą nową konstytucję Egiptu z powodu przewagi islamistów w tym gremium.

Przedstawiciele egipskiego kościoła koptyjskiego ogłosili, że wycofują się z debaty na temat nowej konstytucji ponieważ, jak twierdzą, przeważająca ilość islamistów w komisji czyni ich własną obecność „bezcelową”. Decyzję podjęto po tym, jak egipscy liberałowie wezwali do zbojkotowania komisji konstytucyjnej, która ich zdaniem nie odzwierciedla wiarygodnie narodowej różnorodności kraju.

Obecna konstytucja została zawieszona w lutym zeszłego roku przez przywódców wojskowych na krótko po tym, jak przejęli oni władzę od Hosniego Mubaraka. Liczące stu członków zgromadzenie konstytucyjne utworzone przez parlament jest zdominowane przez islamistów, co jest odbiciem ich spektakularnego zwycięstwa w wyborach parlamentarnych.

Rada Generalna Prawosławnego Kościoła Koptyjskiego podjęła jednogłośnie decyzję o wystąpieniu z komisji konstytucyjnej (…) uważając przedstawicielstwo kościoła za bezcelowe, po komentarzach ze strony sił narodowych na temat sposobu, w jaki komisja ta została powołana, oznajmiła państwowa agencja prasowa cytując oświadczenie Kościoła.

Koptyjscy chrześcijanie, stanowiący największą egipską grupę mniejszościową i przeważającą część 10% chrześcijańskiej populacji w tym kraju, od dawna napotykają trudności w relacjach z żyjącą tu przytłaczającą większością muzułmańską. Od obalenia rządów Mubaraka, chrześcijanie coraz bardziej niepokoją się narastającą falą ataków na kościoły, za którą winią dogmatycznych islamistów, choć eksperci twierdzą, że za atakami stoją również lokalne spory.

Wielu Egipcjan niecierpliwie oczekuje nowej konstytucji. Ma ona zawierać więcej swobód i jasno określać zakres uprawnień politycznych władz państwa, łącznie z uprawnieniami prezydenckimi, które za 30-letnich rządów Mubaraka miały charakter absolutny. Wiele partii liberalnych i osób publicznych, wraz z czołowymi autorytetami w dziedzinie islamu z uniwersytetu Al-Azhar, już wcześniej ogłosiło swoje wystąpienie z komisji konstytucyjnej. (p)

Tłum: Bart

Źródło: http://www.haaretz.com/news/middle-east/egyptian-copts-abandon-constitution-talks-1.422085

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze