Kansas: nie dla szariatu

Gubernator stanu Kansas Sam Brownback podpisał ustawę zabraniającą sądom stanowym stosowania „zagranicznych przepisów“. Decyzja ta wywołała falę protestów ze strony mniejszości muzułmańskiej.

Przepis ochrzczono mianem „ustawy o szariacie“, gdyż jak mówią krytycy, jest ona skierowana przeciw islamskiemu prawu religijnemu. Mimo że ustawa nie wspomina konkretnie o szariacie, ale o „zagranicznych przepisach”, mniejszość muzułmańska już podnosi alarm. Podobnie było w Oklahomie w 2010 roku, kiedy w referendum 70% głosujących opowiedziało się przeciw uznawaniu przez sędziów przepisów szariatu podczas wydawania wyroku. Przewodniczący oddziału CAIR (Rady Stosunków Amerykańsko-Islamskich) w Oklahomie, Muneer Awad, złożył wówczas apelację do sądu federalnego, który zablokował wprowadzenie ustawy, nazywając ją dyskryminującą.

Podobne regulacje prawne chciano wprowadzić na Florydzie i w Tennessee, nieskutecznie jednak. Senator Bill Ketron, republikanin z Murfreesboro (Tennessee) ostrzegał przed szariatem używając następującej argumentacji: Szariat, tak jak jest zdefiniowany i rozumiany przez tradycyjnych i mających autorytet w tej kwestii uczonych i liderów, jest legalno-polityczno-militarnym systemem doktryn, połączonym z pewnymi przekonaniami religijnymi. (…)Wymaga od wszystkich mu podlegających czynnego i biernego wspierania inicjatywy zastąpienia amerykańskiej republiki konstytucyjnej, włącznie z rządem tego stanu, systemem politycznym opartym na szariacie.

Szariat dotyczy wszystkich obszarów życia muzułmanina, począwszy od powinności religijnych, a skończywszy na finansach. Dlatego przeciwnicy ustawy zarzucają, że unieważni ona spisane przez muzułmanów testamenty czy inne ugody prawne. Co więcej, uważają, że ustawa alienuje muzułmanów i wystawia ich na pośmiewisko. I tym razem głos w sprawie zabrał CAIR. Kontrowersyjna organizacja, oskarżana między innymi o powiązania z Hamasem, zapowiada podjęcie działań prawnych. Jej rzecznik Ibrahim Hooper ostrzega przed narastającą islamofobią, która jego zdaniem doprowadziła do wprowadzenia (w Kansas) niekonstytucjonalnej i antyamerykańskiej ustawy.

Zwolennicy wprowadzenia legislacji w proponowanej formie uważają natomiast, że będzie ona gwarantem bezpieczeństwa dla obcokrajowców. Sherriene Jones-Sontag, rzeczniczka gubernatora, broni ustawy, która jej zdaniem nie zostawia cienia wątpliwości, że sądy w Kansas będą opierać decyzje jedynie na prawach stanowych związanych z narodem amerykańskim.

Większość spraw, w których amerykański wymiar sprawiedliwości odwołuje się do szariatu to sprawy rozwodowe, o podział majątku i opiekę nad dziećmi. W tych obszarach szariat drastycznie różni się od amerykańskiego prawa. Na przykład według szariackiego kodeksu prawa cywilnego zeznanie kobiety jest warte jedynie połowę zeznania mężczyzny, a synowie dziedziczą dwa razy tyle, co córki.(p)

Natalia Bielak

Źródła:
http://www.dnj.com/article/20110301/NEWS01/103010323
http://www.bbc.co.uk/news/world-us-canada-16496002
http://ca.news.yahoo.com/kansas-governor-signs-bill-effectively-banning-islamic-law-234840632.html

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign