Jak terroryści interpretują Koran

Koran
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Tufail Ahmad*

******

Niniejszy artykuł analizuje użycie wersetów Koranu dla promowania sprawy dżihadu i wpłynięcia na młodzież muzułmańską.

Tekst pokazuje, jak organizacje dżihadystyczne kontrują argumenty liberalne dotyczące islamu, dżihadu i roli historycznej Proroka Mahometa, cytując dla poparcia swojego stanowiska wersety Koranu i wczesną tradycję islamską.

W artykule redakcyjnym opublikowanym w lipcu 2013 r. w „Daily Outlook Afghanistan” wychodząca w Kabulu gazeta ostrzegała, że talibowie używają wersetów koranicznych, by przygotować dziecięcych zamachowców-samobójców: „Przez ostatnich dziesięć lat dzieci, które są niewinne jak aniołki, coraz częściej są używane do przeprowadzania zamachów terrorystycznych w Afganistanie, głównie do zamachów samobójczych. Ten trend, który zapoczątkowała Al-Kaida, zyskał w ostatnich latach większe natężenie wśród talibów. Rebelianci talibscy w Afganistanie przekupują głodujące dzieci, niektóre zaledwie ośmioletnie, by podkładały śmiertelne przydrożne pułapki bombowe, były wabikami w zasadzkach, a nawet działały jako zamachowcy-samobójcy…

KoranTylko w więzieniach w Helmand i Ghazni przebywa 224 dzieci, aresztowanych przez siły rządowe za planowanie lub przeprowadzanie zamachów. Oto kolejny przykład tego, jak talibowie piorą mózgi dzieciom, by użyć ich do przeprowadzenia zamachów samobójczych: dostają od dowódców talibskich amulety zawierające wersety z Koranu i mówi się im, że będą chronione przed wybuchem” [1] .

W kwietniu 2013 r. Centrum Produkcyjne Al-Saadiqeen z Frontu Toora Bora, członek Islamskiego Emiratu Afganistanu (talibskiej organizacji parasolowej kierowanej przez mułłę Mohammada Omara), opublikowało wideo dowódcy dżihady stycznego Ustada Chwadża Maksooda Muchlisa, który wzywał muzułmanów do wzięcia udziału w „dżihadzie przeciwko Żydom i chrześcijanom” [2] . Powiedział on: „Allah Wszechmogący rozkazał nam [w Koranie], byśmy tak jak do modłów, poszczenia i Hadżu byli gotowi do walki przeciwko wrogom islamu i zdobywali wiedzę o każdej technice [walki] większą niż niewierni, ponieważ wojna między islamem a kufr [niewiarą] będzie trwała do dnia Sądu Ostatecznego …”[3]

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Muchlis powiedział także: „Jest wielu muzułmanów, którzy nie widzieli broni i nie wystrzelili ani razu… To wielka szkoda, szczególnie, kiedy wszyscy niewierni, a zwłaszcza Żydzi i chrześcijanie, są zjednoczeni i idą przeciwko nam. Wiedzą, jak posługiwać się wszystkimi rodzajami broni, by zmieść muzułmanów [z powierzchni ziemi]”. Muchlis dodał: „[Muzułmanin] zapyta nas o werset koraniczny o dżihadzie. Moje przesłanie jest szczególnie dla tych duchownych, którzy wygłaszają kazania piątkowe i modły na pogrzebach, i recytują te wersety dżihadu, ale boją się chwycić za broń” [4] .

Afghanistan Islami Tehreek Fidayee Mahaz (Front Męczeństwa Ruchu Islamskiego Afganistanu) jest grupa odłamową Islamskiego Emiratu Afganistanu, organizacji parasolowej talibów. Islamski Emirat nie uznaje Mahaz, ale Mahaz nawołuje swoich wojowników, by szli za mułłą Omarem. W kwietniu 2014 r. Hadż Omar Chattab, emir Mahaz, wezwał swoich zwolenników, by prowadzili dżihad zgodnie z Koranem i hadisami (powiedzeniami i czynami Proroka Mahometa). W oświadczeniu w języku pasztu przytoczył rozdział Al-Tawbah, werset 111 Koranu: „Zaprawdę, Allah kupił u wiernych ich dusze i ich majątki, w zamian za co otrzymają raj” [5] . Wyjaśnił znaczenie tego wersetu: „Wspomniany werset pokazuje, że ci, którzy prowadzą dżihad o supremację Kalmat-ul-Allah [słowa Allaha], otrzymają raj. Muzułmanin, który prowadzi dżihad, jest obdarzony dwoma tytułami – bohater lub męczennik. Obie pozycje są szanowane” [6] .

Dowódca cytuje rozkazy Allaha z Koranu: „Zwalczajcie ich, aż nie będzie już buntu
i religia w całości będzie należeć do Allaha” (Rozdział Al-Anfal: werset 39)” [7] . Następnie powiedział: „Dżihad jest dla muzułmanów równie obowiązkowy przeciwko hipokrytom, jak jest przeciwko niewiernym, ponieważ zarówno hipokryci, jak niewierni mają ten sam cel narzucenia satanicznego systemu, pogaństwa, okrucieństwa i wulgarności na ziemię. Dżihad jest obowiązkowy przeciwko obu tym grupom, żeby system Allaha mógł zostać narzucony na oblicze Ziemi… Niektórzy głupi ludzie mówią, że dżihad jest uprawniony tylko przeciwko cudzoziemcom [w Afganistanie], ale że zabijanie Afgańczyków, którzy pracują dla rządu, jest złe. My mówimy, trzeba w tym względzie skonsultować Koran i hadisy. Afgańczycy, którzy popierają administrację niewolników, nazywają cudzoziemców przyjaciółmi lub używają słowa ‘terrorysta’, są hipokrytami i dżihad przeciwko nim jest obowiązkowy…” [8]

W tym kontekście określenie “dżihad” oznacza walkę zbrojną, nie zaś dążenie do zreformowania własnego charakteru i duszy. Wersety koraniczne były interpretowane przez różnych uczonych islamskich i istnieją pewne rozbieżności interpretacji, zależnie od okoliczności w jakich wersety zostały objawione. Niniejsza praca nie jest próbą interpretacji wersetów o dżihadzie. Opierając się głównie na dżihadystycznych źródłach medialnych z Azji Południowej analizuje interpretację różnych wersetów dotyczących dżihadu przez grupy terrorystyczne. Znaczenie wersetów cytowanych w niniejszym artykule jest więc znaczeniem przypisywanym tym wersetom przez islamskie grupy terrorystyczne.

Tym samym naświetlamy używanie tych wersetów i tradycji proroczej przez terrorystów, by odpowiedzieć na niektóre kluczowe pytania, takie jak: czy usprawiedliwione jest wysadzanie w powietrze meczetów? Czy towarzysze Proroka Mahometa optowali za zamachami samobójczymi? Czy islam opowiada się za eliminacją wszystkich innych systemów organizacji życia i zarządzania z powierzchni Ziemi? Czy Koran zaleca „brak przymusu w religii”? W jaki sposób powinni być zabijani dziennikarze za nie podporządkowanie się nauczaniu islamskiemu? Czy Prorok Mahomet przyznał wszystkim amnestię w dniu zwycięstwa w Mekce, jak to się powszechnie twierdzi?

Istotne jest również wspomnienie, że kilka grup islamskich wskazuje na wersety, które propagują zgodę społeczną. Na przykład, Światowy Kongres Muzułmanów powiedział w 2013 r., że odpowie na antyislamskich pastorów chrześcijańskich, takich jak Terry Jones, w sposób pacyfistyczny i „przytoczył werset koraniczny, który mówi: ‘Przezwyciężenia zła dobrem jest dobre, opieranie się złu złem jest złe’ i powiedział, że jest to także mocno nakazane w Koranie w tym samym wersecie 41:34, że ‚Dobry i zły czyn nie są równe. Odsuwaj więc gorszy czyn tym, co jest lepsze. Wtedy ten, który jest tobie wrogiem, będzie jak bliski przyjaciel ‚” [9] . Kiedy jednak zamachy dżihadystyczne trwają w wielu krajach islamskich, przesłanie pokoju oferowane przez liberalne interpretacje wersetów koranicznych wydaje się być zagubione. Chociaż liberalni komentatorzy twierdzą, że dżihady stów inspirują radykalny nauczyciel egipski Sajjed Qutb i duchowny pakistański maulana Abul Aala Maududi (między innymi), nie wydaje się, by dżihadyści cytowali tych pisarzy; większość literatury dżihady stycznej cytuje Koran i hadisy.

[Całość opracowania można przeczytać po angielsku tutaj: www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/8011.htm]

* Tufail Ahmad jest dyrektorem MEMRI South Asia Studies Project (www.memri.org/sasp )

 

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Taliban’s Kid BombersDaily Outlook Afghanistan, July 22, 2013. The original English of all quotes used in this dispatch has been mildly edited for clarity and standardization.

[2] See MEMRI JTTM, Afghan Jihadi Leader Urges Muslims To Buy Arms And Take Part In ‚Jihad Against Jews And Christians’, April 4, 2013.

[3] See MEMRI JTTM, Afghan Jihadi Leader Urges Muslims To Buy Arms And Take Part In ‚Jihad Against Jews And Christians’, April 4, 2013.

[4] See MEMRI JTTM, Afghan Jihadi Leader Urges Muslims To Buy Arms And Take Part In ‚Jihad Against Jews And Christians’, April 4, 2013.

[5] See MEMRI JTTM, Afghan Taliban Group Urges Its Fighters To Wage Jihad Based On Koran And Prophetic Traditions, MEMRI’s Jihad and Terrorism Threat Monitor, April 29, 2014.

[6] See MEMRI JTTM, Afghan Taliban Group Urges Its Fighters To Wage Jihad Based On Koran And Prophetic Traditions, MEMRI’s Jihad and Terrorism Threat Monitor, April 29, 2014.

[7] See MEMRI JTTM, Afghan Taliban Group Urges Its Fighters To Wage Jihad Based On Koran And Prophetic Traditions, MEMRI’s Jihad and Terrorism Threat Monitor, April 29, 2014.

[8] See MEMRI JTTM, Afghan Taliban Group Urges Its Fighters To Wage Jihad Based On Koran And Prophetic Traditions, MEMRI’s Jihad and Terrorism Threat Monitor, April 29, 2014.

[9] From Muslims in America, a novel protest against Quran burningTimes of India, August 22, 2013.

 

Tłumaczenie Małgorzata Koraszewska

Źródło: http://www2.memri.org/bin/polish/articles.cgi?Page=archives&Area=ia&ID=IA109714

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook