Jak Cameron chce walczyć z islamskim ekstremizmem

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Premier Cameron przedstawił pod koniec lipca rządową strategię mającą na celu zwycięstwo w walce z islamskim ekstremizmem.

Premier Wielkiej Brytanii zadeklarował walkę ze skrajną ideologią oraz „porażkami integracji”, które jego zdaniem sprawiły, że setki Brytyjczyków dołączyły do bojówkarzy Państwa Islamskiego.

Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii wezwała premiera do „przekucia słowa na czyny” i zaangażowania do działania „wszystkich społeczności, w tym organizacji islamskich głównego nurtu oraz tych, które reprezentują odmienne poglądy”.

Police escort Islamist demonstrator marcPrzemawiając w Birmingham, Cameron przedstawił pięcioletni plan walki z domorosłym ekstremizmem. Wskazał cztery główne obszary, które wymagają szczególnej uwagi: zwalczanie „wypaczonej” ideologii ekstremistycznej, proces radykalizacji, zagłuszanie głosów umiarkowanych muzułmanów i „kryzys tożsamości” wśród urodzonych w Wielkiej Brytanii muzułmanów. Jak podkreślił Cameron, jego wypowiedź koncentrowała się na islamskim ekstremiźmie – nie na islamie jako religii – i na tym, że umiarkowani muzułmanie również nie znoszą „chorego światopoglądu” ekstremistów.

Rządowa strategia obejmować ma następujące punkty:

– Wzmacnianie roli organów kontrolujących i nadzorujących rynek mediów i telekomunikacji pod kątem działalności zagranicznych stacji telewizyjnych promujących ekstremistyczne treści.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

– Żądanie, żeby dostawcy internetu w większym zakresie usuwali z sieci ekstremistyczne materiały i rozpoznawali osoby odpowiedzialne za ich promowanie.

– Zmiana strategii walki z ekstremizmem w więzieniach.

– Konsultacje w sprawie wprowadzenia dożywotniej anonimowości dla ofiar przymusowych małżeństw.

– Stworzenie nowego czasopisma promującego zatrudnienie i integrację wśród mniejszości narodowych.

– Ponaglenie uniwersytetów do większych wysiłków na rzecz walki z poglądami ekstremistycznych wykładowców.

– Rozpoczęcie badań nad sposobami rozprzestrzeniania się ekstremizmu.

W swoim wystąpieniu Cameron zauważył brak pewności siebie w kwestii egzekwowania przez państwo przestrzegania brytyjskich wartości, nawiązując zwłaszcza do przypadków przymusowych małżeństw i obrzezania kobiet. Premier stwierdził, że czas skończyć z „przymykaniem oka [na problemy] ze względu na kulturowe przewrażliwienia”.

David Cameron podkreślił, że „nikt nie rodzi się terrorystą”. Jego przekonania opierają się na założeniu, że terrorystą zostaje się stopniowo – zaczyna się od nietolerancyjnych poglądów w stosunku do demokracji, wolności słowa i równości płci. Jeżeli takiego podejścia nie podda się krytyce, poglądy stają się jeszcze bardziej skrajne. Z czasem pojawia się przemoc i terroryzm. Innymi słowy, walka z ideologią ISIS powinna uwzględniać stawianie czoła nietolerancji, przesądom i wrogości w stosunku do brytyjskich wartości

Premier zaznaczył, że Wielka Brytanii musi „odczarować” ekstremistyczną ideologię i teorie spiskowe, którymi posługują się ugrupowania takie, jak Państwo Islamskie. „[ISIS] to ugrupowanie, które zrzuca ludzi z budynków i pali ich żywcem. Nie jest to pionierski ruch, lecz podły, brutalny i zasadniczo odrażający byt”, powiedział.

Jedną z konkretnych propozycji rządowych jest możliwość pozbawienia dzieci paszportów przez zaniepokojonych ich zachowaniem rodziców. Obecnie jako środki zapobiegające wyjazdom dzieci za granicę stosuje się możliwość ustanowienia na wniosek rodziców nadzoru sądowego oraz interwencji lokalnych władz lub policji.

Wielu komentatorów określiło propozycje Davida Cameron jako zbyt ogólne. Zdaniem organizacji Ramadhan Foundation, „przedstawił wiele elementów pokazujących, co myśli, i w co wierzy, ale bardzo mało konkretów ujawniających, co zamierza zrobić”. Dyrektor wykonawczy organizacji, Mohammed Shafiq, odrzucił również pogląd premiera, że nie można terroryzmu usprawiedliwiać „poczuciem krzywdy” („grievance justification”), zwracając uwagę na fakt, że w opinii wielu osób odpowiedzialność za rozwój ekstremizmu ponoszą „historyczne niesprawiedliwości, ostatnie wojny, ubóstwo i trudne warunki życiowe”.

Policja i służby bezpieczeństwa szacują, że co najmniej brytyjskich 700 ekstremistów dołączyło do bojówkarzy ISIS. Połowa z nich wróciła do Wielkiej Brytanii, gdzie stanowią zagrożenie dla krajowego bezpieczeństwa.

Bohun, na podst. http://www.bbc.com/news/uk-33590305

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook