Islamskim organizacjom zakazano pomagania muzułmanom Rohingya

Rząd Bangladeszu zakazał niedawno dwóm islamskim organizacjom charytatywnym udzielania pomocy półmilionowej rzeszy uchodźców z ludu Rohingya, którzy w sierpniu uciekli do kraju z Birmy (Mjanma).

Według Mahjabeena Khaleda, członka parlamentu z ramienia rządzącej Awami League, organizacje charytatywne Muslim Aid i Islamic Relief Worldwide są podejrzewane o wykorzystywanie swojej działalności jako przykrywki do radykalizacji podatnych na wpływy muzułmańskich uchodźców przebywających w obozach Cox’s Bazar. Obie organizacje mają swoje siedziby w Wielkiej Brytanii i biura w Stanach Zjednoczonych.

Nie jest to pierwszy raz, gdy te organizacje charytatywne są oskarżane o ukrywanie swej prawdziwej motywacji, jaką jest szerzenie ekstremistycznych poglądów wśród muzułmanów.

Organizacja Muslim Aid założona w 1984 roku, przez lata współpracowała z wieloma islamistycznymi ekstremistycznymi kaznodziejami. Wśród nich  był Zahirem Mahmood, chwalący Hamas jako „bojowników o wolność” i potępiający integrację muzułmańską z zachodnimi społeczeństwami.

W 2010 roku organizacja Muslim Aid przyznała się do finansowania grup związanych z Hamasem oraz organizacji  Palestinian Islamic Jihad. O Islamic Relief informowaliśmy już na łamach Euroislamu.

Oprac. BL, na podst. http://www.meforum.org/6978/islamic-relief-banned-from-rohingya-relief-effort