Islamistyczna ofensywa propagandowa

| 2 komentarze|
image_pdfimage_print

Na sesji Islamskiej Konferencji Ministrów Informacji (ICIM), która odbyła się w kwietniu 2012 r. w Libreville w Gabonie, Organizacja Współpracy Islamskiej (OIC) ogłosiła plany „rozpoczęcia agresywnej kampanii medialnej w celu podniesienia świadomości o antymuzułmańskich ruchach nienawiści na świecie”.

Na konferencji o “Technologiach informacyjnych w służbie pokoju i rozwoju” byli obecni delegaci z około 30 krajów arabskich i islamskich, włącznie z “państwem Palestyną”. Uczestniczyli w niej także reprezentanci UNESCO i filie medialne OIC: Międzynarodowa Islamska Agencja Informacyjna; Związek Nadawców Islamskich; Ośrodek Badania Islamskiej Historii, Sztuki i Kultury; Organizacja Islamska Edukacyjna, Naukowa i Kulturalna; Międzynarodowa Islamska Akademia Fiqh i Związek Nadawców Państw Arabskich

Konferencja ICIM wezwała media islamskie do poprawienia “błędnych wyobrażeń” o islamie szerzonych przez media zachodnie. Konferencję otworzyło oświadczenie Blaisse Louembe’a, ministra ekonomii cyfrowej, komunikacji i poczty Gabonu, wzywające państwa członkowskie OIC do skoordynowania swoich mediów w globalnej kampanii zwalczania islamofobii, promowania “pokoju, dialogu i tolerancji i rozpoczęcia kampanii podnoszenia świadomości, żeby wyeliminować przemoc, którą propagują pewne ruchy ekstremistyczne”. Po Louembe wystąpił marokański minister komunikacji, Mustafa Chalfi, który w podobnym duchu ostrzegał obecnych o „kampaniach celujących w wizerunek islamu i muzułmanów w mediach międzynarodowych z powodu narastającego trendu islamofobii” i podkreślał znaczenie skoordynowanej akcji międzynarodowej, by poprawić „błędne wyobrażenia” o islamie. Podobne uwagi wygłosili prezydent Gabonu Ali Bongo Ondimba i sekretarz generalny OIC prof. Ekmeleddin Ihsanoglu.

Uczestnicy konferencji podkreślali także potrzebę połączenia wysiłków mediów państw członkowskich OIC w “kontynuowaniu ujawniania barbarzyńskich aktów dokonywanych przez Izrael… aby opinia islamska i światowa mogła zmobilizować się w poparciu sprawy palestyńskiej” i chwalili UNESCO za uznanie państwa Palestyny. Wezwali do nasilenia relacji medialnych o „agresji izraelskiej, pogwałceniach praw człowieka i zbrodniach wojennych” jako dodatku do przyjętej rezolucji o poświęceniu corocznie ostatniego piątku ramadanu na naświetlanie medialne losu Jerozolimy i meczetu Al-Aksa.

Islam religia pokoju?

Uczestnicy konferencji chwalili Sekretariat Generalny OIC za wysiłki zwołania konferencji w lutym 2012 r. w Brukseli w sprawie “Zniesławiania Islamu i Muzułmanów w Mediach Zachodnich”, w której uczestniczyły organy i przedstawiciele arabscy i zachodni. Przyjęto także z zadowoleniem propozycję Arabii Saudyjskiej założenia “Funduszu interakcji z mediami zewnętrznymi”, na który królestwo przeznaczyło 25 milionów dolarów. ICIM postanowiła sformułować wszechstronny program skierowany do społeczności międzynarodowej „w języku, jaki ona rozumie i z metodami dostosowanymi do jej logiki… w celu poprawienia wizerunku islamu i wyjaśnienia jego szlachetnej misji i wzniosłych wartości”, z pomocą i udziałem „państw członkowskich [OIC] i grup ambasadorów w kluczowych stolicach świata”.

Przyjęto rezolucję o skoordynowaniu informacji między państwami członkowskimi OIC “w celu pokazania wszechstronnego obrazu wspólnej akcji islamskiej”, jak też kolejną rezolucję o założeniu “Forum muzułmańskich dziennikarzy”, do pomocy w kampanii medialnej OIC. Wygłoszono też pochwały dla propozycji Sekretariatu Generalnego OIC przyjęcia „kursu [skierowanego na] szkolenie dziennikarzy, żeby przeciwdziałali stereotypom o islamie i muzułmanach w mediach zachodnich”. Przyjęto również rezolucję, by OIC otworzyła biura koordynacyjne w różnych krajach, założyła „międzynarodowy islamski kanał satelitarny”, żeby „naświetlać wspólnotę ummah” oraz założyła „Forum OIC urzędów radiofonii i telewizji”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Na koniec OIC przyjęła propozycję delegata irańskiego, by Iran gościł 10 konferencję ICIM, wyznaczoną na 2014 rok.

Tłumaczenie Małgorzata Koraszewska, Racjonalista.pl

Źródło: http://www2.memri.org/bin/polish/latestnews.cgi?ID=SD471212

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook