ISIL finansuje się jak mafia

ISIS
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Dużo spekuluje się na temat tego, kto finansuje dżihadystów z Islamskiego Państwa Syrii i Lewantu – ISIL. Czy jest to Iran, który destabilizując Irak chce wyrwać sobie szyicki kawałek, czy Arabia Saudyjska?

Ugrupowanie to wykazuje się jednak zdolnością do samodzielnego pozyskiwania funduszy w mafijnym stylu.

Obrabowanie banku w Mosulu to tylko najbardziej rzucająca sie w oczy ilustracja sposobu finansowania ISIL. Inne metody to wymuszenia, porwania i działania zwykle kojarzone bardziej z mafią niż z islamską moralnością.

ISISPoczątkowo tak otrzymywali pieniądze z krajów Zatoki Perskiej, ale kiedy USA podjęły działania w celu przerwania kręgu finansowania grupy, okazało się, że ISIL radzi sobie w dalszym ciągu. Szacuje się, że pół miliarda dolarów (część analityków uważa, że 100-200 mln), które grupa posiada, pochodzi z napadów na banki, przemytu ropy naftowej, wymuszeń oraz opłat za „ochronę”. Każde zdobyte miasto zwiększa więc wpływy finansowe grupy, dodając do tego broń sfinansowaną przez Amerykanów, a porzuconą przez uciekające irackie wojska.

Nawet przed zdobyciem przez ISIL Mosulu analitycy szacowali, że jego przychody z wymuszeń od małego i dużego biznesu mogą sięgać „8 milionów dolarów miesięcznie”. A syryjski dziennikarz Malik al-Abdeh uważa, że z przemytu ropy naftowej do Turcji grupa może osiągać nawet 50 milionów dolarów miesięcznie.

Coraz częściej ugrupowania terrorystyczne opierają się na porwaniach jako metodzie finansowania – uważa tak na przykład David Cohen, podsekretarz stanu w amerykańskim Departamencie Skarbu. Niedawno portal euroislam.pl pisał o tym, jak Francja w 2011 roku zapłaciła 11 milionów dolarów Talibom i być może 34 miliony Al-Kaidzie w Afryce Północnej. http://euroislam.pl/index.php/2014/06/co-warto-wiedziec-o-finansowaniu-terroryzmu/

„Ten rodzaj pieniędzy pozwala im myśleć coraz szerzej o długofalowej strategii realizacji swoich celów”, podsumowuje Julan Zarate, specjalista w dziedzinie zwalczania finansowania terroryzmu.

AX na podst. http://complex.foreignpolicy.com

————————————————————————-

Wikipedia o ISIL: http://pl.wikipedia.org/wiki/Islamskie_Pa%C5%84stwo_w_Iraku_i_Lewancie

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook