Indonezja: wolność religijna istnieje tylko na papierze

Indonezyjski biskup Pujasumarta
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Podczas spotkania członków parlamentu z przywódcami religijnymi Jego Ekscelencja Pujasumarta, Sekretarz Indonezyjskiej Konferencji Biskupów głośno zaprotestował. Skarżył się na regularne naruszanie zasady wolności religijnej, groźby i zamykanie kościołów przez grupy islamistów, którym miejscowe władze nie przeciwstawiają się.

Indonezyjski biskup Pujasumarta
Indonezyjski biskup Pujasumarta

Indonezji nie udało się zapewnić swoim obywatelom wolności religijnej, zagwarantowanej przez ministerialne dekrety nr 8 i 9 z 2006 r. w sprawie obowiązku władz lokalnych zapewnienia prawa i wolności przyjmowania dowolnego wyznania.

W rzeczywistości muzułmańska większość terroryzuje mniejszości religijne. Przypomniał o tym zdecydowanie Jego Ekscelencja Johannes Pujasumarta, biskup Zachodniej Jawy i Sekretarz Generalny Indonezyjskiej Konferencji Biskupów. Wczoraj wieczorem biskup wraz z liderami innych mniejszościowych wspólnot religijnych spotkał się z przedstawicielami indonezyjskiego parlamentu, aby zapoznać ich z tą trudną sytuacją. Ks. bp Pujasumarta przypomniał legislatorom, jak wiele chrześcijańskich, a w szczególności katolickich kościołów zostało spalonych, albo zamkniętych pod przymusem przez grupy islamskich ekstremistów, jak muzułmańska większość „wywiera nacisk, aby tworzyć poważne przeszkody w stosowaniu prawa mniejszości religijnych do praktykowania swej wiary”.

Wspomniał najbardziej aktualne „incydenty” w Belasi i Purwakarta w Zachodniej Jawie oraz Sumatra Padang Lawas w północnej Sumatrze. Kościoły zostały tam przemocą zamknięte przez grupy ekstremistów islamskich wspólnie z miejscowymi władzami pod pretekstem, że budynki zostały wzniesione bez zezwolenia (zwanego izin Mendirikan Bangunan, IMB). Dekrety ministerialne nr 8 i 9 z 2006 r. nakazują władzom lokalnym zapewnić harmonię międzywyznaniową. Biskup podkreśla jednak, że „wiele miejscowych urzędów staje się łatwym celem dla grup ekstremistów…  łatwo poddają się one presji tych grup i spełniają ich żądania”.

Więcej na: pkwp.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook