Wiadomość

Indie: muzułmańskie szkoły bez państwowych dotacji

Modi zlikwiduje muzułmańskie szkoły
Premier Modi jest oskarżany przez muzułmanów o antymuzułmańskość. (Wikimedia)

W indyjskim stanie Assam stanowy parlament przegłosował likwidację religijnych szkół muzułmańskich, madras, finansowanych przez państwo. Religijne szkoły prywatne będą nadal mogły istnieć.

Nowe przepisy nie  przewidują zamykania szkół, lecz wprowadzenie do  tych istniejących programów obowiązujących w szkołach publicznych i likwidację przedmiotów religijnych, w tym nauki Koranu po arabsku.

„Mniejszość muzułmańska potrzebuje więcej lekarzy, oficerów policji, urzędników i nauczycieli a nie imamów do meczetów”, powiedział stanowy minister edukacji Himanta Biswa Sarma. Zmiany objąć mają do maja około 700 szkół, w których uczy się ponad 140 tys. uczniów.

Minister Sarma zapowiedział, że prywatne madrasy będą w przyszłości musiały ubiegać się o państwowy certyfikat, który będzie przyznawany tylko tym szkołom, w których nauczane będą również przedmioty ścisłe i matematyka.

Zamiary władz stanowych spotkały się z protestami opozycyjnych polityków muzułmańskich, którzy uznali przepisy za atak na muzułmanów. „Chodzi o wymazanie muzułmanów”, powiedział deputowany do lokalnego parlamentu Wajed Ali Choudhury.

W liczącym 30 mln mieszkańców Assamie muzułmanie stanowią około jednej trzeciej ludności, a w całych Indiach jest ich 170 mln na 1,35 mld ludzi.

Jest to kolejny przepis wprowadzany w Indiach przez parlament stanowy, krytykowany jako antymuzułmański. W grudniu 2020 w największym indyjskim stanie Uttar Pradesh, liczącym 200 mln mieszkańców, uchwalono przepisy przeciwko zjawisku nazywanemu „love jihad” czyli wciąganiu kobiety wyznającej hinduizm w małżeństwo z muzułmaninem pod warunkiem zmiany wyznania. Za takie przestępstwo grozi teraz kara do 10 lat więzienia.

Kolejne cztery stany rozważają także uchwalenie przepisów likwidujących muzułmańskie szkoły. Około 100 emerytowanych urzędników państwowych i dyplomatów indyjskich podpisało list otwarty przeciwko tym regulacjom.

W obu stanach, Assamie i Uttar Pradesh, rządzi sprawująca również władzę ogólnokrajową nacjonalistyczna partia hinduistyczna BJP, której przywódcą jest premier Narendra Modi, oskarżany o anty-muzułmańskość. W ubiegłym roku parlament indyjski zlikwidował tzw. talaq, tradycyjne prawo muzułmańskich mężczyzn do rozwodzenia się przez trzykrotne powiedzenie żonie (dzisiaj wysyłane sms-em) „Rozwodzę się” (w Indiach prawo rodzinne pozostaje odmienne dla muzułmanów i hinduistów).

Uchwalono również poprawkę do ustawy o obywatelstwie, umożliwiającą imigrantom z mniejszości religijnych z Pakistanu, Bangladeszu i Afganistanu szybsze otrzymanie obywatelstwa indyjskiego. Muzułmanom z tych krajów taki przywilej nie przysługuje. Uzasadniano to tym, że w krajach muzułmańskich mniejszości religijne są prześladowane i nie mogą wrócić do kraju rodzinnego, natomiast imigranci muzułmańscy mogą spokojnie wrócić do krajów ojczystych.

Muzułmańskie szkoły w Assamie utrzymywane za publiczne pieniądze są likwidowane z uwagi na niski poziom edukacyjny tych szkół, nie zapewniający absolwentom, jak twierdził minister Sarma, „edukacji odpowiedniej w tym przejściowym, ziemskim świecie”.

Nie dysponujemy wynikami badań nad stanem wiedzy uczniów indyjskich madras, natomiast wiemy, jak wygląda poziom wiedzy w systemie szkolnym muzułmańskiego Pakistanu, w którym ogromna część uczniów uczy się w 30 tysiącach madras, zapewniających niemal wyłącznie nauczanie religijne.

W międzynarodowych badaniach TIMSS 2019, testujących wiedzę z zakresu matematyki i nauk ścisłych wśród czwarto i ośmioklasistów, Pakistan znalazł się na przedostatnim miejscu wśród kilkudziesięciu badanych krajów, a większość uczniów nie osiągała nawet minimalnego poziomu wiedzy.

Madrasy pakistańskie wychowują natomiast muzułmańskich ekstremistów, co skłoniło rząd do zapowiedzi – na razie nie zrealizowanej – że obejmie kontrolą rządową programy i działanie wszystkich takich szkół. (g)

Żródła: Guardian, Reuters, New York Times, theprint.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign