Indie: koniec muzułmańskich rozwodów natychmiastowych

Muzułmański ślub w Indiach (Foto: https://www.flickr.com ; David Trattnig)

Indyjski parlament zatwierdził we wtorek projekt ustawy zakazującej wielowiekowego prawa muzułmańskiego mężczyzny do natychmiastowego rozwodu z żoną.

Wywołało to oskarżenia o ingerencję w sprawy społeczności muzułmańskiej.
Hinduska administracja premiera Narendry Modi naciskała na kryminalizację „potrójnego talaq”, w ramach którego mężczyzna może się rozwieść, wypowiadając trzy razy w obecności żony słowo „talaq”, oznaczające rozwód po arabsku.

Po głosowaniu w izbie wyższej ustawa, aby stać się prawem, wymaga teraz tylko podpisu prezydenta, uważanego za formalność. Niższa izba poparła ustawę, która sprawi, że każdy praktykujący natychmiastowy rozwód będzie ścigany przez prawo. Indie są jednym z niewielu krajów, w których praktyka ta przetrwała do tej pory.

„To historyczny dzień, to była niesprawiedliwość wobec muzułmanek; parlament Indii dał im sprawiedliwość” – powiedział minister sprawiedliwości Ravi Shankar Prasad.

Niektóre indyjskie grupy muzułmańskie stwierdziły, że potrójne talaq jest błędem, ale ich zdaniem praktyka ta powinna zostać zweryfikowana przez liderów społeczności, a nie przez rząd.

Asaduddin Owaisi, poseł z opozycyjnej partii Majlis-e-Ittehadul Muslimeen, powiedział, że Indyjska Partia Ludowa (BJP) atakuje muzułmanów, jednocześnie nie potrafiąc zreformować społeczności hinduskiej. Krytycy od dawna oskarżają BJP o stronniczość wobec mniejszości muzułmańskiej. BJP zaprzecza zarzutowi, ale twierdzi, że sprzeciwia się zaspokajaniu żądań jakiejkolwiek społeczności.

JotPe, na podst. https://citizentv.co.ke

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign