Imigranci będą łowieni w sieci

Aby skutecznie deportować imigrantów z Wielkiej Brytanii potrzebna jest zgoda Francji. (Fot.licensed under CC BY-NC-ND 2.0)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Wielka Brytania planuje założenie na Kanale la Manche sieci, które zatrzymają łodzie przewożące nielegalnych imigrantów z Francji, powiedział Dan O’Mahoney, który w ministerstwie spraw wewnętrznych odpowiada za strategię ich powstrzymania.

Według projektu, z zatrzymanych na pełnym morzu łodzi imigranci mieliby przechodzić na brytyjskie okręty, na których transportowano by ich z powrotem do Francji. Problem polega obecnie na tym, że Francja odmawia przyjmowania z powrotem imigrantów i tak samo byłoby w przypadku zatrzymanych na morzu.

W wywiadzie dla „Sunday Timesa” Dan O’Mahoney przedstawił czterostopniowy plan walki z nielegalnymi przypłynięciami do Wielkiej Brytanii. Zacząć się ma od kampanii w mediach społecznościowych, aby powstrzymać przemieszczanie się imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu do północnej Francji, skąd wyruszają do Zjednoczonego Królestwa.

Następnie ograniczona ma być liczba osób, którym udaje się wyruszyć do Wielkiej Brytanii, zaś ci, którym się uda, mają być fizycznie powstrzymywani przed dotarciem do jej brzegów. Wreszcie zmodyfikowany ma być system azylowy – wcześniej mowa była o odsyłaniu bez rozpatrzenia podania o azyl wszystkich, którzy przypłynęli z Francji. Powodzenie projektu wymagać będzie zgody Francji na przyjmowanie zatrzymanych osob.

Do Wielkiej Brytanii przybywają przez Kanał La Manche rekordowe liczby nielegalnych imigrantów. W ciągu pierwszych trzech tygodni września było ich 1892, więcej niż w całym roku 2019. Od początku roku przypłynęło prawie 7 tys. osób na około 500 łodziach.

Kontynuowana jest natomiast współpraca obu krajów w zwalczaniu przemytników imigrantów. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy służby obu krajów aresztowały ponad 100 osób podejrzewanych o przemyt  ludzi i udaremniono podróż około 500 osób.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Liczba nielegalnych imigrantów wzrasta, ponieważ przemytnicy zwiększyli liczbę ludzi na łodziach i obniżyli o jedną trzecią ceny za przewóz do Wielkiej Brytanii. Wynosi ona obecnie 3000 euro, a na początku roku wynosiła 4500 euro. Przy kilkunastu osobach na nadmuchiwanej łodzi, której koszt nie przekracza 2 tysięcy euro, zarobki i tak są kolosalne.

Swoje usługi przemytnicy reklamują na kontach społecznościowych. Na żądanie brytyjskiej National Crime Agency między kwietniem a lipcem  portale społecznościowe zlikwidowały 1300 takich kont, ale odmówiły likwidacji ponad 500.

Wywiad w „The Sunday Telegraph” ukazał się kilka dni po pojawieniu się pogłosek sugerujących, że Home Office planuje przetrzymywać migrantów przekraczających Kanał na nieużywanych promach. Rządowe źródła podkreślały, że pomysł ten był tylko jednym z wielu, które padły w trakcie burzy mózgów.

Według doniesień „The Sun”, rozmowy na ten temat rzeczywiście miały miejsce, a sam pomysł miał wejść w życie. Urzędnicy mieli rozpocząć dyskusję na temat zakupu dwóch nieużywanych promów, na których tymczasowo przebywaliby migranci. Statki miały być zacumowane z dala od wybrzeża, w okolicach Portsmouth.

Według „The Times” za sześć milionów funtów ministerstwo spraw wewnętrznych mogłoby zakupić czterdziestoletni prom mogący pomieścić 1400 osób ubiegających się o azyl. Pomysł jednak nie został zaakceptowany przez rząd.

(g)

Żródło: BBC

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook