Wiadomość

UK: dorośli migranci udają nieletnich

Zdjęcie ilustracyjne

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel powołała zespół specjalnych doradców, których zadaniem jest opracowanie procedur, pozwalających wychwycić dorosłych mężczyzn, którzy w swoich wnioskach o azyl zaniżają swój wiek, udając osoby nieletnie.

Liczba dorosłych osób ubiegających się o azyl, które fałszywie podają się za dzieci, jest „znaczącym problemem” – twierdzi Home Office, ogłaszając powołanie naukowego komitetu doradczego, który popracuje medyczne sposoby sprawdzania wieku osób przybywających do Wielkiej Brytanii.

Resort wpraw wewnętrznych planuje zmienić ustawę o obywatelstwie i granicach, by mieć podstawę prawną do badania wieku osób podejrzewanych o kłamstwo na temat roku urodzenia.

Raport brytyjskiego think tanku Migration Watch UK ujawnił w zeszłym tygodniu, że dwie trzecie wszystkich spraw o azyl złożonych w 2021 roku, w których wiek był kwestionowany, dotyczyło osób w wieku 18 lat lub starszych. Naliczono ponad 1100 takich przypadków.

Niektórzy działacze i lekarze kwestionowali etyczność i wiarygodność stosowania takich środków jak zdjęcia rentgenowskie do oceny wieku wnioskodawcy.

Minister Patel powiedziała: „Praktyka dorosłych mężczyzn, ubiegających się o azyl, a podających się za dzieci, jest przerażającym nadużyciem naszego systemu, któremu położymy kres. Dorośli mężczyźni udający nieletnich uzyskują poprzez oszustwo dostęp do opieki i szkół zarezerwowanych dla dzieci, narażając je na ryzyko”.

Minister spraw wewnętrznych zapowiedziała, że wprowadzi „nowe, naukowe metody oceny wieku osób ubiegających się o azyl, aby powstrzymać te nadużycia”. Poszerzy także kompetencje służb migracyjnych, żeby mogły „dzięki testom solidnie sprawdzać wiek imigrantów”.

Wielka Brytania zamierza skorzystać z doświadczeń krajów, które stosują stosowne procedury medyczne pozwalające ustalić rzeczywisty wiek migranta. Mowa tutaj o „skanach rentgenowskich, tomografii komputerowej i obrazowaniu MRI”.

W związku ze zmianami powołano tymczasowy komitet, składający się z pracowników medycznych, naukowców i pracowników socjalnych. Funkcję przewodniczącej przyjęła antropolog sądowy Susan Margaret Black, członkini Izby Lordów.

〉 Problem dorosłych imigrantów, którzy udają dzieci, jest problemem wielu państw europejskich

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign