Imamowie z Wielkiej Brytanii potępiają ISIS

państwo islamskie
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Czołowi imamowie Wielkiej Brytanii, reprezentujący zarówno szyitów, jak i sunnitów, przygotowali czterominutowe nagranie, w którym apelują do młodych brytyjskich muzułmanów, aby ci nie wyjeżdżali walczyć do Syrii i do Iraku.

państwo islamskie
Kadr z wideo ISIS z udziałem brytyjskich dżihadystów

Jak twierdzą muzułmańscy przywódcy, krótki filmik ma stawić czoła „cyfrowej propagandzie”, prowadzonej przez ISIS i inne grupy ekstremistyczne.

Dyrektor wykonawczy instytucji doradczej Faith Associates, która zajęła się przygotowaniem nagrania, wyjaśnił, że „przywódcy islamu w Wielkiej Brytanii poczuli, iż ich obowiązkiem jest rozpowszechnianie idei pokoju i jedności poza meczetem oraz promowanie internetowego ruchu, który skłoni brytyjskich muzułmanów do przemyślenia wyjazdu w strefy konfliktu, w których odbywają się walki”.

Nagrania z udziałem dżihadystów są jednym z głównych narzędzi propagandowych wykorzystywanych przez islamistyczne bojówki, takie jak ISIS. Szacuje się, że w dżihad na Bliskim Wschodzie zaangażowanych jest około 500 Brytyjczyków, z czego trzech pojawiło się w krótkim filmiku promowanym przez ISIS w ostatnich miesiącach.

W najnowszym nagraniu, mającym zwalczać to zjawisko, znajdziemy następujące opinie głównych islamskich duchownych Wielkiej Brytanii:

Abu Munstair, z organizacji charytatywnej Jimas w Ipswich, określa ISIS jako „zło” i ostrzega ludzi przed „mieszaniem się” w sprawy tego ugrupowania;

Sayed Ali Rizvia, dyrektor organizacji Majlis Ulama-e-Shia, twierdzi, że „ISIS to kowboje, którzy nie reprezentują religii i nie mają uprawnień do jej reprezentowania. My jesteśmy muzułmanami zjednoczonymi w walce przeciw ISIS, przeciw terroryzmowi, przeciw okrucieństwu, przeciw bólowi i cierpieniu”.

Imam Maulana Shahid Raza z meczetu w Leicester, czołowy sunnicki duchowny, oskarża ISIS o próbę doprowadzanie do rozłamu i niezgody w muzułmańskim świecie.

Inny Imam z Leicester, Ibrahim Mogra, asystent sekretarza generalnego Muzułmańskiej Rady Wielkiej Brytanii (MCB), apeluje do muzułmańskiej społeczności o walkę z sekciarskimi podziałami i ekstremizmem.

Ajatollach Seyed Fazel Milani z Londynu potępia w nagraniu grupy bojówkarzy, dodając: „Korzystamy z opinii i doświadczenia innych i dlatego tak ważne jest, byśmy zachowali jedność”.

Bohun, na podst. www.bbc.com

(tamże film z wypowiedziami imamów)

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook