Imam z Londynu chwali Boko Haram

Mizanur Rahman kaznodziej anienawiść z Wielkiej Brytanii
| 9 komentarzy|
image_pdfimage_print

Londyński kaznodzieja nienawiści Mizanur Rahman, odbywający karę więzienia za podżeganie do terroryzmu, umieścił w sieci nagranie chwalące Boko Haram za porwanie 200 uczennic.

Rahman oświadczył, że „nie jest koniecznie złą rzeczą”, jeśli muzułmanie zabijają nie-muzułmanów. Klip wywołał kolejne pytania na temat tego, w jakim stopniu, Brytyjczycy, głównie młodzi, ulegają radykalizacji przez internet. W tle jednej z dwugodzinnych tyrad można usłyszeć głosy dzieci.

Po zaalarmowaniu policji przez „The Standard” detektywi Scotland Yardu sprawdzają filmy.

Haras Rafiq, szef oddziału Quilliam Foundation, think-tanku przeciwdziałającemu ekstremizmowi, powiedział: „Ten film jest niebezpieczny, ponieważ tworzy sytuację podziału na „my i oni ” i wprowadza ludzi w gniew i dając im jednocześnie przejrzystą wizję wroga. Uwagi, które poczynił na temat Boko Haram są szczególnie niebezpieczne, przerażające i obrzydliwe. Uczy on, jak nienawidzieć nie-muzułmanów. To jest realne zagrożenie dla społeczeństwa i należy mu przeciwdziałać.”

Przewodniczący Parlamentarnej Komisji Spraw Wewnętrznych Keith Vaz powiedział : „Jestem głęboko zaniepokojony treścią tego filmu. Żadne dziecko czy młody człowiek nie powinien być narażony na styczność z tymi skrajnymi poglądami”.

W swoim ostatnim raporcie Komisja zaleca zwiększenie finansowania, aby realizować zadania przeciwdziałające takim przekazom. „Istotne jest, aby społeczności prowadziły walkę z tego rodzaju ekstremizmem”, powiedzial Vaz.

W filmie udostępnionym w zeszłym tygodniu Rahman, uczeń podżegacza – kaznodziei Anjema Choudary’ego i kleryka ekstremisty Omara Bakriego, mówi : „Ludzie chcą widzieć to tak, jakby historia rozpoczęła się w dniu, kiedy te dziewczyny zostały porwane – przepraszam, powinienem powiedzieć te kobiety – zostały porwane z liceum w Nigerii. Oni [Boko Haram] nie zrobili tym dziewczętom tego, co rząd Nigerii robił muzułmanom przez te wszystkie lata – nikogo nie zgwałcili, nie torturowali, nie zamordowali żadnej z tych dziewczyn”.

Mizanur Rahman kaznodzieja nienawiści z Wielkiej Brytanii
Mizanur Rahman kaznodzieja nienawiści z Wielkiej Brytanii

Następnie ekstremista przekonuje, że przekaz grupy jest „pełen dobrych wiadomości”, włączając w to jej wsparcie dla Al-Kaidy. W innym filmie mówi, że „nie ma żadnego dowodu” na to, że działania grupy są wycelowane muzułmanów bądź nie-muzułmanów, dodając : „Nie mówię, że to jest lub nie jest [problem zabić nie-muzułmanów]”.

Szacuje się że przemoc powiązana z Boko Haram doprowadziła w latach 2002 – 2013 do około 10 000 zgonów, włączając w to ataki na zachodnich turystów oraz bombardowanie kościołów, meczetów, szkół i posterunków policji.

Porwanie uczennic w ostatnim miesiącu wywołało falę międzynarodowego potępienia.

W 2007 roku Rahman został skazany na trzy lata więzienia za podżeganie do nienawiści rasowej. Miało to miejsce po proteście przy ambasadzie duńskiej wywołanej publikacją karykatur Mahometa. Podczas procesu Rahmana oznajmił przed sądem: „Och Allachu, chcemy zobaczyć kolejny wrzesień 2001 w Iraku, kolejny w Danii, jeszcze jeden w Hiszpanii, we Francji, w całej Europie”.

BL, na podst. http://www.standard.co.uk/news/london/hate-preachers-disgusting-sermon-praising-boko-harams-kidnap-of-nigerian-schoolgirls-9452195.html

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze