Wiadomość

Nigeria: dżihadyści wciąż zabijają chrześcijan

Nigeria. Mieszkańcy chrześcijańskiej wioski uciekają przed atakiem Fulanich.(Medium.com)

The International Society for Civil Liberties & the Rule of Law (Intersociety), organizacja non-profit z siedzibą poza Nigerią, opublikowała raport, z którego wynika, że na terenie tego kraju w 2021 roku już 3462 chrześcijan zostało zabitych przez terrorystów z Fulani i Boko Haram.

Ponadto 3000 chrześcijan zostało porwanych, a 300 kościołów i dziesięciu księży padło ofiarą ataków.

Według raportu większość zabójstw popełnili dżihadyści Fulani*, odpowiedzialni za 1909 śmierci chrześcijan w ciągu 200 dni, a następnie Boko Haram i ISWAP**, którzy łącznie zabili 1063 chrześcijan, podczas gdy armia nigeryjska wraz z policją i innymi oddziałami sił zbrojnych doprowadziły do śmierci 490 chrześcijan.

Ta statystyka obejmuje 300 zgonów chrześcijan w niewoli u dżihadystów; na każdych 30 uprowadzonych i zaginionych chrześcijan umiera trzech.

〉 O nigeryjskich dżihadystach pisał Piotr Ślusarczyk: Boko Haram nadal sieje spustoszenie

Szacuje się również że około 300 kościołów zostało zaatakowanych, zamkniętych, zniszczonych lub spalonych od stycznia 2021 r. lub otrzymało pogróżki, przy czym co najmniej dziesięciu księży lub pastorów dżihadyści uprowadzili lub zabitli.

W raporcie Intersociety czytamy: „To głęboko zasmucające, że do tej pory osoby odpowiedzialne za antychrześcijańskie rzezie w kraju nadal unikają sprawiedliwości i mają kompletną swobodę działań; to prowadzi do bezkarności i kolejnych zbrodni. Ocalałe ofiary i rodziny zmarłych nie otrzymują żadnej pomocy od rządu Nigerii, mimo że rząd wciąż spotyka się z ostrą krytyką i oskarżeniami o współudział w zabójstwach i nadzorowaniu ich”.

Oprac. GB na podst. persecution.org

* Fulani to największa półkoczownicza grupa etniczna na świecie. Zamieszkują zachodnią i środkową Afrykę. W Nigerii część z nich przeniosła się do miast. W tym kraju trwają nieustanne walki Fulani z osiadłymi rolnikami, w większości chrześcijanami.

** Islamic State in West Africa Province.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign