Ideologiczna islamska cyberwojna domowa

„Naśladuj Sahabich, ignoruj Wahabich”*, „Sufizm to nie jest islam” – są to przykłady tekstów, które pojawiły się na setkach portali społecznościowych w Indiach. Słowa uwłaczające i atakujące postaci z różnych islamskich szkół rozgniewały starszych i uczonych.

W czasach, gdy społeczność muzułmańska staje się podzielona ze względu na różnice ideologiczne oraz zajęta jest ustanawianiem własnej wyższości nad innymi, walka po raz pierwszy toczy się w cyberprzestrzeni, a retoryka hegemonii coraz bardziej świdruje uszy. Grupy uwikłane w tę „świętą przepychankę” obejmują osoby z ruchów takich, jak Ahl-e-Sunnat wal Jamaat, wahhabizm i salafizm (znany również jako Ahl al-Hadith – Ludzie Hadisów).

Intelektualiści i duchowni potępiają ten niepokojący trend, który ich zdaniem może przyjąć niebezpieczny obrót. Obawiają się, że może doprowadzić do przemocy na tle wyznaniowym.

Saudi-Wahhabi-Oil„Jest to szkodliwe i może wymknąć się spod kontroli i spowodować falę przemocy, tak jak ma to miejsce w Pakistanie, który jest przykrym przykładem konfliktu między sektami. Biorące w tym udział osoby mają ograniczoną wiedzę” – powiedział Mufti Ziauddin Naqshbandi, czołowy duchowny ze szkoły Jamia Nizamia. Nieoczekiwane jest jednak to, że wielu wyraża bezradność. Są zdania, że niewiele można zrobić, aby opanować problem jakim są treści online i zauważają, że jest to naturalny rezultat działań mediów społecznościowych.

„Choć istnieje miejsce dla różnych zdań i opinii, takie działania są jak publiczne mycie brudów, jednak musimy się do tego przyzwyczaić. Aczkolwiek, wykształcona partia trzyma się z dala od takich zachowań” – twierdzi akademik Anwar Moazzam.

Ataki jednak nie ograniczają się jedynie do szkół, odnotowano również takie przeciwko znanym uczonym islamskim. Na przykład filmy na YouTube twierdzą, że obnażają wszelkie nieścisłości. Syed Waseem, fachowiec IT, opowiada jak filmy „obnażające” niektóre autorytety islamskie, takie jak Zakir Naik czy Tahir ul Qadri, oglądane są przez tysiące ludzi, a komentarze do nich dodane są tak obraźliwe, że niektórych nawet nie można powtórzyć.

Szef wydziału arabistyki z Uniwersytetu Języka Angielskiego oraz Języków Obcych, Syed Rashid Naseem Nadwi, stwierdził, że skoro te walki toczą się online, to należy je stłumić online: „Powinien zostać utworzony zespół, którego zadaniem będzie nakłonić ludzi do rezygnacji z takich niebezpiecznych aktywności, poprzez działanie na tych portalach społecznościowych”.

Konflikty ideologiczne często przyjmują groźny obrót. W czerwcu ubiegłego roku 27-letni Mohammed Abdullah z indyjskiej miejscowości Moinabad stracił życie, ponieważ jego zdanie różniło się od zdania członków komisji w meczecie. W innym przypadku, napięcia w miescowości Kurmaguda wywołał fakt, że kaznodzieja w meczecie skrytykował zwolenników przeciwnej szkoły.

 

* Sahabi – towarzysze Mahometa; Wahabi – sekta wahhabitów

Tłumaczenie: Galla – Źródło: http://articles.timesofindia.indiatimes.com

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign