Holandia: Wniosek o uniewinnienie Wildersa

geert-wilders
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

„Nie obrażam, nie podżegam do nienawiści, nie dyskryminuję”. „Mówię tylko, i zawsze będę mówił prawdę”.  Geert Wilders

Toby Sterling
16 października 2010
AP

Holenderscy oskarżyciele poprosili sędziów o oczyszczenie antyislamskiego polityka Geerta Wildersa ze wszystkich zarzutów o podżeganie do nienawiści i dyskryminowania muzułmanów. Proces polityka postrzegany jest jako sprawdzian granic wolności wypowiedzi w konfrontacji z wolnością wyznania.

Wniosek złożony w piątek [15.10. przyp. tłum.] przez prokuratorów wskazuje na ich przekonanie, że oskarżenia i proces przeciwko Wildersowi oparte są na wątłych podstawach. Sędziowie mogą się jednak z tym nie zgadzać i uznać go za winnego. Wypowiedź obrony przewidziana jest na przyszły tydzień, a wydanie wyroku – na przyszły miesiąc.

Proces jest bacznie obserwowany w wielu krajach europejskich, gdzie problem imigrantów wzniecił gwałtowne nastroje antyislamskie, wzmacniając pozycję partii nacjonalistycznych, które otwarcie wypowiadają się przeciwko islamowi i muzułmanom.

geert-wilders

Muzułmanie poskarżyli się władzom holenderskim, że Wilders przekroczył pewną granicę, kiedy posługując się wieloma oszczerstwami porównał islam do nazizmu, a Koran do manifestu Hitlera „Mein Kampf”.
Oskarżyciele powiedzieli w sądzie, że wypowiedzi Wildersa mogą być „przykre” i „obraźliwe” dla muzułmanów, ale nie stanowią wystarczającej podstawy do skazania go za próbę polaryzacji społeczeństwa holenderskiego na wzajemnie zwalczające się ugrupowania. Wilders nigdy nie nawoływał do użycia przemocy.

Wilders, który siedział na piątkowej rozprawie z marsową miną, uśmiechnął się szeroko, kiedy prokuratorzy zakończyli swą wypowiedź odczytaniem wszystkich skierowanych przeciw niemu zarzutów i wnioskiem o uwolnienie go od każdego z nich.

„Nie obrażam, nie podżegam do nienawiści, nie dyskryminuję” powiedział po wyjściu z sali sądowej. „Mówię tylko, i zawsze będę mówił prawdę”.

W podsumowaniu prokurator Birgit van Roessel powiedziała, że wypowiedzi Wildersa stanowiły wkład w debatę publiczną „dotyczącą imigrantów oraz integracji cudzoziemców pochodzących z innych niż zachodnie społeczeństw, a w szczególności muzułmanów”.

“Można się bardzo różnić punktami widzenia, emocje mogą być bardzo gwałtowne, ale musimy mieć możliwość prowadzenia takiej debaty” powiedziała.

W jednej z przytoczonych przez prokuratorów wypowiedzi Wildersa z 2007 roku polityk napisał: „Mam już dosyć islamu w Holandii, nie pozwólmy już ani jednemu muzułmaninowi się tu osiedlić” oraz wezwał do zabronienia Koranu.

Prokuratorzy uznali tę wypowiedź, podobnie jak inne, za mieszczącą się w legalnych granicach publicznej debaty.

„Wiele z wypowiedzi Wildersa wydaje się potępiać islam jako ideologię i uznawać jego rosnące wpływy w Holandii za negatywne zjawisko. Nie mają one na celu znieważania muzułmanin jako ludzi albo grupy”, powiedziała Birgit van Roessel.

Prokuratorzy początkowo w ogóle odmówili wniesienia oskarżenia przeciwko Wildersowi, ale zostali do tego zobowiązani przez sąd apelacyjny, który orzekł, że istnieją ważne dowody świadczące przeciwko niemu.
Muzułmanie, głównie z Maroka i Turcji, stanowią około 6 % liczącej 16,5 miliona populacji Holandii.

Jeśli Wildres zostanie skazany, może trafić do więzienia nawet na rok, chociaż bardziej prawdopodobna jest kara grzywny.
Prawicowy rząd, który jest zależny od Partii Wolności Wildera, aby utrzymać przewagę jednego głosu w parlamencie zaczął urzędować w czwartek. Tym samym Wilders stał się jednym z najbardziej wpływowych polityków w Holandii.

Chociaż Wilders nie jest członkiem koalicji rządzącej, wiele z jego postulatów wyborczych znalazło się w planach mniejszościowego gabinetu. Chodzi tu np. o środki uniemożliwiające kolejnym osobom ubieganie się o azyl, zmniejszenia o połowę liczby nowych imigrantów z innych, niż zachodnie kręgów kulturowych, zakaz publicznego noszenia strojów zakrywających twarz oraz zmuszenie imigrantów do płacenia za obowiązkowe kursy i egzaminy będące warunkiem przyznania obywatelstwa holenderskiego.(jk)

Źródło: http://news.theage.com.au/breaking-news-world/move-to-acquitt-antiislam-dutch-pollie-20101016-16o38.html
Tłumaczenie: rol

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze