Holandia też zakaże burki

| 12 komentarzy|
image_pdfimage_print

Rząd holenderski planuje wprowadzić zakaz całkowitego zakrywania twarzy. Zakaz dotyczy przede wszystkim muzułmańskiej burki i ma obowiązywać od przyszłego roku.

Zakaz sprawi, że Holandia, kraj w którym milion z 17  milionów mieszkańców to muzułmanie, będzie drugim po Francji krajem europejskim, który wprowadzi zakaz noszenia burki oraz innych elementów odzieży zakrywających twarz w miejscach publicznych.

Ludzie powinni widzieć swoje twarze, kiedy ze sobą rozmawiają, kiedy się spotykają – powiedział holenderski minister spraw wewnętrznych.

Zakaz dotyczy również noszenia kominiarek oraz kasków motocyklowych w takich miejscach jak sklepy, powiedział wicepremier Maxime Verhagen, zaprzeczając jednocześnie, iż zakaz ma związek z ubiorem religijnym.

Antyislamska Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa, która wspiera Partię Liberalno-Demokratyczną w utrzymaniu większości w parlamencie, dąży do tego, aby zakaz noszenia burki został uchwalony.

Niewiele spośród muzułmańskich kobiet żyjących w Holandii nosi nikaby – chusty owijane dookoła głowy, odsłaniające tylko oczy, czy też afgańskie burki, w których twarz jest całkowicie schowana za płócienną siatką. Naukowcy szacują tę liczbę pomiędzy 100 a 400 kobiet. Znacznie częściej można spotkać kobiety noszące chusty, w których twarz pozostaje całkowicie odsłonięta.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Koalicja zgodziła się na przedłożenie nowej ustawy parlamentowi w przyszłym tygodniu, żądając kary grzywny w wysokości nie przekraczającej 390 euro dla tych, który nie dostosują się do nowego prawa.

Verhagen powiedział, że zakaz ma na celu zapewnienie utrzymania tradycji otwartej komunikacji, tak cenionej w holenderskim społeczeństwie oraz uniemożliwienie ukrywania swojej tożsamości w celu wyrządzenia komuś krzywdy.

Wilders, który potępił holenderską królową Beatrix za zakrycie włosów szalem podczas jej ostatniej wizyty na Bliskim Wschodzie, napisał na Twitterze: Dobre wieści: zakaz noszenia burek wreszcie dotarł do Holandii! Wniosek został zatwierdzony przez Radę Ministrów. Wspaniale!

Maurits Berger, profesor islamu na Uniwersytecie w Leiden powiedział, że w Holandii tylko kilkaset kobiet wyznania muzułmańskiego nosi całkowicie zasłonięte twarze. Jest to raczej symboliczne, to część umowy ustalonej z Partią Wolności, powiedział Berger. Jesteśmy w samym centrum kryzysu gospodarczego. Są znacznie poważniejsze sprawy do rozwiązania. Koalicja mniejszości nie zgadza się z Partią Wolności w kwestii dalszych cięć budżetowych oraz skali cięć, które są według niej potrzebne.

Ustawa dotycząca zakazu zakrywania twarzy w miejscach publicznych musi zostać jeszcze zatwierdzona przez obie izby parlamentu. Ustawa wyłącza noszenie odzieży zakrywającej twarz,ze względu na bezpieczeństwo, takiej jak kaski strażakckie czy hokejowe jak również ubrania imprezowe, takie jak przebranie Świętego Mikołaja czy stroje halloweenowe.

Minister Spraw wewnętrznych dodał, że zakaz nie dotyczy miejsc kultu religijnego, takich jak kościół czy meczet, ani pasażerów podróżujących samolotami i znajdujących się na holenderskim lotnisku. (p)

Tłumaczenie Aniqa

http://www.reuters.com/article/2012/01/27/us-dutch-burqa-ban-idUSTRE80Q1OT20120127?feedType=RSS&feedName=worldNews&rpc=22&sp=true

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook