Holandia: Byli muzułmanie ofiarami prześladowań

holandia1
| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

Muzułmanie, przechodzący na chrześcijaństwo w Holandii często doświadczają prześladowań ze strony swoich byłych współwyznawców. Często zdarzają się regularne groźby pozbawienia życia.

holandia1„Ludzie myślą, że groźby wobec muzułmanów, którzy zostali chrześcijanami zdarzają się tylko w takich krajach muzułmańskich, jak Maroko czy Irak,” mówi Johanna Marten – liderka zespołu w fundacji Gace, międzykościołowej organizacji pomagającej misjonować wśród imigrantów. Ludzie jednak nie zdają sobie sprawy, że „także w Holandii są konkretne groźby i ataki w imieniu islamu.”

Marten i jej ludzie co miesiąc słyszą o jednej lub dwóch groźbach śmierci wobec byłych muzułmanów, których wspierają. „Często słyszymy o ludziach, którzy mieli do czynienia z przemocą fizyczną.”

W ubiegłym roku w Holandii około 200 muzułmanów przeszło na chrześcijaństwo.

Policja nie słyszy jednak często tych skarg. „W tego typu sprawach skargi nie są składane zbyt szybko,” mówi rzecznik policji w Friesland.

Eerde de Vries – przewodniczący holendersko-arabskiej posługi w Zreformowanym-Wyzwolonym Kościele Morgenstera w Leeuwarden – przyznaje, że znane mu są napięcia z jakimi muszą sobie radzić byli muzułmanie. Dwa razy w roku kościół odprawia msze w języku arabskim, na których pojawia się około 80 arabskojęzycznych chrześcijan. De Vries, znając przypadki gróźb śmierci czy pobić, chce takie  msze odprawiać  w niedziele handlowe, kiedy otwarte są sklepy, aby nikt w ośrodkach dla azylantów nie wiedział, że konwertyci idą do kościoła.

Specjalista od islamu Gert-Jan Segers i dyrektor instytutu naukowego partii Unii Chrześcijańskiej, który przez siedem lat mieszkał w Egipcie, obserwował tam presję na konwertytów. „W muzułmańskim świecie, wolność religii jest strukturalnie zdeptana. Z przyjazdem muzułmanów do Holandii, ta kultura została tu zaimportowana.”

Wolność religii jest bardzo ważna. „To dotyka wolności wyznania, jednak poza chrześcijańskimi partiami i VVD, nikt nie porusza tego tematu.” Jego zdaniem w tej kwestii powinny być stanowcze wymagania wobec integracji muzułmanów. „Jeżeli islam chce zająć tu stałe miejsce, to muzułmanie muszą zgodzić się na wolność wyznania. Musi być jasne dla muzułmanów, którzy przyjeżdżają do Holandii, że fizyczna przemoc nie będzie na tym polu tolerowana. To może doprowadzić do deportacji, ponieważ jest to całkowicie sprzeczne z tym za czym opowiada się nasz kraj.”

AX na podst. Islamineurope.blogspot.com

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook