Hezbollah jest już nielegalny w Niemczech

Policjanci niemieccy w trakcie nalotu na meczet Al-Irschad w Berlinie. (Zdj Odd ANDERSEN / AFP/ Eastnews)
Policjanci niemieccy w trakcie nalotu na meczet Al-Irschad w Berlinie. (Zdj Odd ANDERSEN / AFP/ Eastnews)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Władze Niemiec uznały dzisiaj (30.04) cały Hezbollah za organizację terrorystyczną i zakazały jej działalności na terytorium tego kraju. W związku z decyzją policja przeprowadziła dzisiaj naloty na cztery stowarzyszenia powiązane z islamistycznym ugrupowaniem, pisze Deutsche Welle.

Minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer poinformował w czwartek o zakazie aktywności Hezbollahu w kraju. Jednocześnie policja rozpoczęła postępowania wobec meczetów w Berlinie, Dortmundzie, Bremie i Münster uważane za powiązane z Partią Boga.

W ubiegłym roku służby informowały, że aktywność szyickiej organizacji z Libanu wzrasta i pojawiała się coraz większa presja, żeby zdelegalizować jej działania. Jak informował wcześniej portal Euroislam.pl, działania Hezbollahu nie były wymierzone w Niemcy, które stanowiły dla organizacji głównie miejsce pozyskiwania funduszy i zakupu broni.

W czerwcu z inicjatywą parlamentarną zakazującą działalności Partii Boga wystąpiła antyimigracyjna AfD, ale z powodu „kordonu sanitarnego” wokół tej partii odrzucono projekt. W grudniu działania prawne podjęły partie chadeckie CDU/CSU, socjaldemokracja SPD i liberałowie z FDP. Przez długi czas kanclerz Angela Merkel wstrzymywała się z decyzją.

Decyzja Niemiec została ciepło przyjęta przez Izrael i organizacje żydowskie, które są celem ataków libańskich terrorystów. Hezbollah wzywa do zniszczenia państwa Izrael i ustanowienia „islamskich rządów w Jerozolimie”.

W marcu 2019 cały Hezbollah został zdelegalizowany przez Wielką Brytanię. W pełni działalności Hezbollahu zakazuje jeszcze Holandia, poza tym na terenie Unii Europejskiej nielegalne jest skrzydło militarne, a dopuszcza się działalność partii politycznej. Problemem dla wielu krajów jest fakt, że Hezbollah jest istotnym elementem libańskiej polityki –  od roku 2005, z niewielkimi przerwami, ma ministrów w kolejnych libańskich rządach, a jego własna armia wspiera działania wojsk rządowych. (jw)

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

O planach wobec Hezbollahu pisaliśmy:

Hezbollah w Niemczech zbiera fundusze i kupuje broń

Niemcy chcą zakazać Hezbollahu. Co zrobi Merkel?

Wielka Brytania uzna Hezbollah za organizację terrorystyczną

Na podst. Deutsche Welle

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook