Hezbollah nielegalny w Niemczech. Zamach w Paryżu. Turcja schronieniem dla Hamasu. Tygodniowy przegląd wydarzeń

Przegląd tygodnia. Hamas nielegalny w Niemczech, zamachy we Francji (zdj. EastNews)
Przegląd tygodnia. Hamas nielegalny w Niemczech, zamachy we Francji (zdj. EastNews)

Turcja walczy z własnymi lekarzami, ale oferuje gościnę przywódcom Hamasu, Niemcy uznają Hezbollah za organizację terrorystyczną, a Brytyjczycy nie ujawnią raportu o gangach pakistańskich gwałcicieli. Zapraszamy na tygodniowy przegląd wydarzeń.

Wiadomości

Włoska prawniczka składa skargę przeciw Malcie do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w imieniu imigrantów, którzy zadzwonili do niej z łodzi na Morzu Śródziemnym. Malta odmówiła przyjęcia imigrantów, powołując się na zamknięcie portów w czasie epidemii koronawirusa. Więcej…

Arabia Saudyjska łagodzi kary oparte na szariacie: nieletni nie będą już skazywani na śmierć, a kara chłosty zostaje zlikwidowana. Ale i tak Arabia pozostaje jednym z trzech krajów świata o najczęstszym stosowaniu kary śmierci. Więcej…

Pod Paryżem terrorysta wjechał samochodem w posterunek policji drogowej, ciężko raniąc dwóch policjantów. Urodzony we Francji potomek imigrantów twierdzi, że jest żołnierzem Państwa Islamskiego, który mści się za sytuację w Palestynie.  Więcej…

W Tunezji po raz pierwszy jako małżonka wpisano mężczyznę do dokumentu innego mężczyzny. Ślub odbył się jednak we Francji, a w Tunezji nadal homoseksualizm zagrożony jest więzieniem. Więcej….

W ministerstwie ds. imigracji i integracji w Danii stworzono biuro, które ma zająć się deportacjami osób, którym odmówiono azylu. Jest ich w Danii ponad 1000, ale biuro ma nie stosować przymusu. Więcej…

Hezbollah, libańskie szyickie ugrupowanie polityczno-militarne, został w Niemczech w całości uznany za ugrupowanie terrorystyczne; dotychczas tak traktowano tylko jego część militarną. Władze przeprowadziły rewizje w czterech organizacjach, powiązanych z Hezbollahem i prowadzą dochodzenia w sprawie jego meczetów. Więcej…

Pogrzeb matki szefa jednego z arabskich gangów w Berlinie odbył się z masowym udziałem policji, ale liczba uczestników i tak przekraczała parokrotnie ograniczenia dopuszczalne w epidemii. To nie jedyny problem z tymi gangami w Niemczech. Więcej…

Rząd turecki walczy z lekarzami, którzy krytykują nieprzygotowanie kraju do epidemii koronawirusa i nieudolność władz w jego zwalczaniu. Więcej…

Analizy i opinie

Turcja staje się głównym sojusznikiem Hamasu, terrorystycznej organizacji rządzącej Strefą Gazy. W Turcji będą mieszkać główni przywódcy organizacji wraz z rodzinami, zaś państwa arabskie, dotychczas udzielające im gościny, chcą się teraz od nich odciąć. Więcej…

Jeśli europejscy członkowie Państwa Islamskiego nie zostaną sprowadzeni do Europy i osądzeni, może to osłabić a nie wzmocnić, praworządność i bezpieczeństwo jej obywateli, twierdzą eksperci. Więcej…

Rządy arabskie wykorzystują panujący w tamtejszych krajach kult śmierci, a kultura zachodnia celebruje życia, zaś rządy dbają o dobrobyt obywateli, pisze należący do syryjskiej opozycji pisarz i dziennikarz Khatib Badla. Więcej….

Rząd brytyjski nie chce ujawnić raportu na temat gangów pakistańskich gwałcicieli, chociaż dwa lata temu ówczesny minister spraw wewnętrznych, a dzisiejszy minister skarbu Sajid Javid zapewniał, że prawda nie będzie ukrywana. Więcej…

Przygotował GL.

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom