Hamas nie zgadza się na lekcje o Holokauście

hamas logo
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Hamas spiera się z Agencją Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) o  nauczanie o Holokauście w szkołach w Strefie Gazy.

hamas logo

Hamas ogłosił w poniedziałek, że nie pozwoli na włączenie Holokaustu do nauczania w szkołach w Strefie Gazy, podważając tym samym decyzję UNRWA, która prowadzi wiele szkół w enklawie. Hamasowski minister edukacji Muhammad Asqoul stwierdził, że UNRWA przekroczyła granicę, co do której Hamas nie może zgodzić się na kompromis. „Dodanie Holokaustu do programu nauczania w tym miejscu to próba zdobycia sympatii i zaprzeczenia swoim przestępstwom przez syjonistycznego wroga”, powiedział rzecznik Ministerstwa Kultury w Strefie Gazy Ihab Al-Sinwar. „Wróg czynił gorsze przestępstwa niż te opisane w obrazie tego, co przypuszczalnie miało miejsce w czasie Holokaustu”.

Al-Sinwar opisał decyzję UNRWA jako “intelektualną napaść” na Palestyńczyków i wezwał nauczycieli i uczniów Strefy Gazy, by nie zgadzali się takie lekcje. Program nauczania zaproponowany przez ONZ-owską agencję został określony na stronach ministerstwa jako „kultura normalizacji z okupacją” przez propagowanie „historii i kłamstw,” które grają na strunie emocji.

Rzecznik  UNRWA Christopher Gunness twierdzi, że nowy program jest częścią ogólnej edukacji z zakresu praw człowieka. „Nauczaliśmy uniwersalnej deklaracji Praw Człowieka i ONZ-owskiej rezolucji jako części szkolnego programu od 2003 roku”, powiedział Guness w wywiadzie dla The Media Line. „W świetle specyficznych okoliczności w Gazie, zdecydowaliśmy wzbogacić nasz program o wydarzenia, które miały miejsce w czasie II Wojny Światowej, włączając Holokaust”.

UNRWA odgrywa istotną rolę w Strefie Gazy dostarczając usługi opieki medycznej, edukacji i opieki społecznej osobom, które mają status uchodźcy. Około 213 tysięcy uczniów uczy się w tamtejszych szkołach UNRWA. Od czasu kiedy Hamas w 2007 roku przejął kontrolę nad Gazą, organizacja ma istotne problemy w działalności.

Z kolei Mkhaimar Abusada, politolog z Uniwersytetu Al-Azhar w Strefie Gazy uważa, że Hamas nie akceptuje Holokaustu jako faktu historycznego, w którym zginęło kilka milionów Żydów. „Dla Hamasu to sprawa moralna – ‘dlaczego uczyć dzieci o Holokauście kiedy sami jesteśmy pod izraelską okupacją?’”, pyta. Abusada uważa, że należy nauczać Holocaustu razem z lekcjami o powstaniu państwa Izrael w 1948 i przegranej Palestyńczyków.(p)

AX na podst. The Media Line

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze