Główny imam kontra wielki mufti

SAUDI-SHURA
Saudi Grand Mufti Sheikh Abdul Aziz al-Sheikh listens to the speech of Saudi King Abdullah bin Abdul Aziz al-Saud at the Saudi Shura (consultative) Council in the Saudi Capital Riyadh on March 15, 2008. AFP PHOTO/HASSAN AMMAR
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

„Today’s Zaman”, anglojęzyczny dziennik turecki, poinformował, że główny imam Turcji ostro skrytykował wielkiego muftiego Arabii Saudyjskiej za wezwanie do „zniszczenia wszystkich kościołów” w regionie Zatoki Perskiej.

Mehmet Görmez, szef Urzędu ds. Religii (oficjalna instytucja państwowa; tur.: Diyanet İşleri Başkanlığı – red.) powiedział, że takie nawoływanie jest całkowicie sprzeczne z pokojowymi naukami religii muzułmańskiej. W rozmowie z „Today’s Zaman”, stwierdził, że nie może zaakceptowac fatwy, islamskiego nakazu religijnego, wydanej przez wielkiego muftiego Arabii Saudyjskiej szejka Abdulla Aziza Bin Abdullaha. Görmez dodał, że uwagi muftiego są sprzeczne z kilkusetletnimi naukami islamskimi o tolerancji i nienaruszalnej świętości instytucji należących do innych religii.

Mehmet Görmez podkreślił, że islam zawsze szanował wolność religijną. „Opinia wielkiego muftiego jest najwyraźniej przeczy umowom, które prorok islamu podpisał ze społecznosciami niemuzułmańskimi zarówno w Medynie jak i w całym regionie. Wypowiedź muftiego wyraźnie ignoruje prawo do nietykalności sanktuariów i światyń innych religii, dawanej przez islam, zgodnie z obowiązującymi od wieków nakazami” – wyjaśnił Görmez.

Szejk Abdull Aziz wygłosił kontrowersyjne oświadczenie podczas spotkania z delegacją kuwejckiego Society of the Revival of Islamic Heritage (Stow. Odnowy Dziedzictwa Islamskiego) w odpowiedzi na kwestionowanie prawa szariatu dotyczącego budowy kościołów w krajach muzułmańskich. W marcu wydał on fatwę, mówiącą, że powinno się zakazać budowania kolejnych kościołów, a istniejące świątynie powinny zostać zburzone.

Görmez skrytykował Aziza oświadczając : „Jesteśmy głęboko przekonani, że ta deklaracja położyła się cieniem na pojęciu praw i wolności w islamie, przestrzeganych zawsze zgodnie ze źródłami i że nie zostanie ona odebrana jako pogląd islamu. Dlatego właśnie całkowicie odrzucamy wyżej wspomnianą opinię i mamy nadzieję, że zostanie ona jak najszybciej zmieniona. (…) Uważamy, że wspomniana opinia jest ewidentnie sprzeczna z celami islamu, zwłaszcza w regionie, gdzie miało miejsce zesłanie Koranu i gdzie po raz pierwszy użyto sunny proroka. To wbrew przyjętemu w muzułmańskiej tradycji zwyczajowi poszanowania także praw niemuzułmanów”- oświadczył.

Tłumaczenie: Z. Myszkowski na podstawie http://www.todayszaman.com

 

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze