Wiadomość

Francuski imam: zamordowany nauczyciel to męczennik

Imam Hassen Chalghoumi. Fot.Guillaume from Paris, France, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

„Zamordowany nauczyciel jest męczennikiem za wolność słowa, mądrym człowiekiem, który uczył tolerancji, cywilizacji i szacunku dla innych”, powiedział Hassen Chalghoumi, imam meczetu w Drancy, składając wieniec w miejscu zamordowania Samuela Paty. 

Chalghoumi, który jest przewodniczącym Związku Imamów Francji wielokrotnie otrzymywał groźby śmierci za swoje wypowiedzi, w czasie debaty o zakazie hidżabów w 2010 był nawet pod ochroną policji.

Imam powiedział, że zamordowanie nauczyciela jest wezwaniem do działania dla władz muzułmańskich. „Rektorzy meczetów, imamowie, rodzice, przywódcy organizacji społecznych – obudźcie się, chodzi o waszą przyszłość”. Do muzułmańskich rodziców zaapelował, aby „mówili dzieciom o wszystkich dobrach, jakie daje nam Republika. Trzeba skończyć z opowiadaniem, że jesteśmy ofiarami. Mamy we Francji wszystkie prawa,  takie same prawa, jak inni”. Pochwalił ministra spraw wewnętrznych Géralda Darmanin za zapowiedź rozwiązania dwóch organizacji, które pod pozorem walki z „islamofobią” rozpowszechniały ekstremistyczne przesłanie.

Trzeba skończyć z opowiadaniem, że jesteśmy ofiarami. Mamy we Francji wszystkie prawa,  takie same prawa, jak inni.

Imam wezwał wszystkie meczety we Francji aby zorganizowały modlitwy za zamordowanego nauczyciela. Zażądał też  przeprowadzenia nowych wyborów do organizacji, która teoretycznie ma reprezentować francuskich muzułmanów wobec władz, Francuskiej Rady Religii Muzułmańskiej (CFCM)

Równie ostro przeciwko islamowi politycznemu wypowiedział się imam meczetu z Nimes, wiceprzewodniczący Związku Imamów  Hocine Drouiche w artykule dla portalu Asia News:

„Moje myśli kieruję przede wszystkim do rodziny tego męczeńskiego profesora i nauczyciela Republiki, zamordowanego przez ślepy i morderczy fanatyzm który zdobywa coraz większą popularność w naszym kraju. Atakowane są podstawy republiki, pokojowe współistnienie.. Wszyscy francuscy muzułmanie muszą zrozumieć, że ich religia jest również skażona tą haniebną zbrodnią.

Miliony wydane na walkę z radykalizacją nie zdołały całkowicie wyeliminować wirusa nienawiści religijnej. Jest on pielęgnowany bezpośrednio i pośrednio przez aktywny, separatystyczny i antyrepublikański islam polityczny.

Rząd powinien natychmiast odwołać ostatnie niedemokratyczne wybory CFCM (Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego). Ta niereprezentatywna instytucja w sposób nieuprawniony monopolizuje reprezentowanie muzułmanów od 2003 roku. Ironia losu polega na tym, że instytucja ta została utworzona  w tym czasie decyzją państwa.

Jak długo jeszcze będziemy musieli akceptować fakt, że imamowie odrzucają wszystkie nasze republikańskie wartości, skoro to właśnie stanowi sedno problemu? Samozwańczy imamowie, którzy nie mają wykształcenia teologicznego ani świeckiego, ale stali się ekstremistycznym religijnym odniesieniem dla tysięcy młodych ludzi!

Jak możemy zrozumieć, że po wszystkich atakach, które zabiły setki naszych współobywateli od 2015 roku, a nawet przed tą mroczną datą w naszej historii, nie odbyło się żadne nadzwyczajne spotkanie imamów z Francji w celu zbadania przyczyn i zaproponowania rozwiązań mających na celu powstrzymanie tego terroryzmu?

Musimy natychmiast uznać za przestępstwo ideologię islamistyczną, która walczy z wartościami republiki i której działania zwiększają nienawiść i dyskredytują wszystkich republikańskich muzułmanów, tych, którzy dążą do życia w pokoju, w naszej jednej i niepodzielnej republice. Bez dobrowolnej i głębokiej reformy fanatycznych i separatystycznych przemówień i kazań, transmitowanych przez niektórych imamów z ich meczetów, sytuacja tylko się pogorszy. Musimy działać tak szybko, jak to możliwe”.

Imam Drouiche nie tylko wezwał do walki z politycznym islamem, ale zaproponował rewolucyjne ograniczenia teologiczne islamu, uczonego we Francji. „Niektóre teksty samego islamu, w szczególności hadisy (nauczanie Mahometa według spisanej tradycji – Euroislam.pl), muszą całkowicie zniknąć z pola religijnego, aby spacyfikować przemówienia i walczyć z nienawiścią wobec niemuzułmanów, nienawiścią, która rozwija się również wobec muzułmanów świeckich i republikańskich”. Drouche zaproponował „zwołanie krajowej konferencji, która zgromadzi wszystkie podmioty muzułmańskie bez wyjątku, o podjęcie historycznych i radykalnych decyzji, które zmienią obecną sytuację islamu we Francji na poziomie strukturalnym, ale także na poziomie teologicznym, w celu zwalczania wirusa separatyzmu i dzielących nas pokus terrorystycznych”. (GL)

Źródła: AsiaNews, Radio France International

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom