Francja wysyła kolejne myśliwce do walki z ISIS

Francja wyśle na Bliski Wschód kolejne trzy myśliwce i jeden okręt wojenny do walki z dżihadystami z ISIS, którzy przejęli kontrolę nad wieloma obszarami w Iraku i w Syrii.

Myśliwiec

Myśliwce armii francuskiej Rafale

Tym samym liczba francuskich myśliwców w regionie wzrośnie do dziewięciu. Samoloty trafią do francuskiej bazy wojskowej w Al Dafrze, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, skąd prowadzone są francuskie operacje powietrzne w ramach koalicji ze Stanami Zjednoczonymi. Nowy transport ma „wzmocnić wsparcie dla irackich sił zbrojnych w zakresie gromadzenia informacji i zbrojnych sił zwiadowczych”.

Fregata z kolei zostanie umieszczona w Zatoce Perskiej, wspomagając współpracę i „koordynację działań z sojusznikami w zakresie kontroli przestrzeni powietrznej w strefie”.

Prezydent Francji oświadczył, że jego kraj wzmocni swe militarne zaangażowanie w regionie. Źródło bliskie ministerstwu obrony twierdzi, że wsparcie obejmie wysłanie dodatkowych żołnierzy, mających wspomóc tysięczny oddział stacjonujący w Al Dhafrze oraz współpracę z kurdyjskimi siłami lądowymi. Jednocześnie Paryż dostarcza uzbrojenie oddziałom Peszmergów.

Pięć krajów – Belgia, Wielka Brytania, Dania, Francja i Holandia – dostarczyło Irakowi sprzęt lotniczy, lecz jedynie Wielka Brytania i Francja podjęły do tej pory ataki powietrzne. Ich kampania lotnicza ogranicza się do terytorium Iraku, podczas gdy siły powietrze USA bombardują również Syrię.  Od sierpnia tego roku Stany Zjednoczone dokonały blisko 4100 lotów w walce z dżihadystami na terytorium Iraku i Syrii. W ramach operacji lotniczych dokonywano zarówno lotów zwiadowczych jak i bombardowań.

W koalicji, na czele której stoją Stany Zjednoczone, udział bierze kilkanaście państw arabskich, jednak zaledwie kilka spośród nich – w tym Bahrajn, Jordania, Katar, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie – bierze czynny udział w walkach na terenie Syrii.

Bohun, na podst. www.thelocal.fr

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Widmo terroryzmu wisi nad olimpiadą

Francja: „islamizacja” czy „islamofobia” ?

Niemcy: narasta zagrożenie islamskim terroryzmem