Francja wysyła kolejne myśliwce do walki z ISIS

Myśliwiec
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Francja wyśle na Bliski Wschód kolejne trzy myśliwce i jeden okręt wojenny do walki z dżihadystami z ISIS, którzy przejęli kontrolę nad wieloma obszarami w Iraku i w Syrii.

Myśliwiec
Myśliwce armii francuskiej Rafale

Tym samym liczba francuskich myśliwców w regionie wzrośnie do dziewięciu. Samoloty trafią do francuskiej bazy wojskowej w Al Dafrze, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, skąd prowadzone są francuskie operacje powietrzne w ramach koalicji ze Stanami Zjednoczonymi. Nowy transport ma „wzmocnić wsparcie dla irackich sił zbrojnych w zakresie gromadzenia informacji i zbrojnych sił zwiadowczych”.

Fregata z kolei zostanie umieszczona w Zatoce Perskiej, wspomagając współpracę i „koordynację działań z sojusznikami w zakresie kontroli przestrzeni powietrznej w strefie”.

Prezydent Francji oświadczył, że jego kraj wzmocni swe militarne zaangażowanie w regionie. Źródło bliskie ministerstwu obrony twierdzi, że wsparcie obejmie wysłanie dodatkowych żołnierzy, mających wspomóc tysięczny oddział stacjonujący w Al Dhafrze oraz współpracę z kurdyjskimi siłami lądowymi. Jednocześnie Paryż dostarcza uzbrojenie oddziałom Peszmergów.

Pięć krajów – Belgia, Wielka Brytania, Dania, Francja i Holandia – dostarczyło Irakowi sprzęt lotniczy, lecz jedynie Wielka Brytania i Francja podjęły do tej pory ataki powietrzne. Ich kampania lotnicza ogranicza się do terytorium Iraku, podczas gdy siły powietrze USA bombardują również Syrię.  Od sierpnia tego roku Stany Zjednoczone dokonały blisko 4100 lotów w walce z dżihadystami na terytorium Iraku i Syrii. W ramach operacji lotniczych dokonywano zarówno lotów zwiadowczych jak i bombardowań.

W koalicji, na czele której stoją Stany Zjednoczone, udział bierze kilkanaście państw arabskich, jednak zaledwie kilka spośród nich – w tym Bahrajn, Jordania, Katar, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie – bierze czynny udział w walkach na terenie Syrii.

Bohun, na podst. www.thelocal.fr

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze