Koniec z domową edukacją, większa kontrola stowarzyszeń i ich finansów, przeciwdziałanie przymusowym małżeństwom i zakaz wydawania certyfikatów dziewictwa – między innymi tak prezydent Francji Emmanuel Macron chce ograniczyć islamistyczny separatyzm.
W środę 9 grudnia prezydent Francji Emmanuele Macron przedstawił przed Radą Ministrów długo oczekiwany plan walki z islamistycznym separatyzmem. Macron od dłuższego czasu zapowiadał zdecydowane działania, które mają skupić się na przeciwdziałaniu islamistycznemu ekstremizmowi, na wzmocnieniu wartości republikańskich a przede wszystkim sekularyzmu, oraz na stworzeniu wersji islamu zintegrowanej z Francją.
Ustawa, która zmieniła nazwę z „antysepartystycznej” na „Ustawę o Zasadach Republikańskich” zawiera szereg przepisów, które dotyczą całej populacji francuskiej, jednak czytelne jest, że w wielu przypadkach chodzi o zwyczaje praktykowane przez muzułmanów.
Walka z nienawiścią w sieci, pod którą rozumiane jest przestępstwo zagrażania życiu osób poprzez „rozpowszechnianie informacji dotyczących prywatnego, rodzinnego i zawodowego życia, które pozwolą namierzyć bądź zidentyfikować osobę”. To bezpośredni skutek śledztwa w sprawie zamordowanego nauczyciela Samuela Paty, który został wskazany sprawcy odpłatnie przez uczniów. Teraz może to kosztować 3 lata więzienia i 45 tysięcy euro grzywny. Kara może być większa, jeżeli osoba pełni funkcje publiczne. Powołane zostanie specjalne centrum przy biurze paryskiego prokuratora zajmujące się walką z nienawiścią online.
Zwiększenie ochrony pracowników publicznych przed groźbami, przemocą czy zastraszaniem. Zakłada to także religijną neutralność nie tylko pracowników publicznych, ale także tych prywatnych operatorów, którzy pełnią funkcje publiczne, jak na przykład lotniska czy koleje. Dodatkowo osoby, które zostały skazane za przestępstwo terrorystyczne, w tym „prowokacje i popieranie aktów terrorystycznych”, nie będą mogły takich funkcji publicznych pełnić.
Wprowadzenie przejrzystości sprawowania kultu religijnego, co w przypadku organizacji muzułmańskich ma sprowadzać się do zachęcania ich do przechodzenia z formy organizacji jako stowarzyszenia (zgodnie z ustawą z roku 1901), do formy kultu religijnego przewidzianego przez ustawę z roku 1905. Ta druga daje większą transparentność z punktu widzenia księgowości i finansów. Z drugiej strony pozwala na korzystne ulgi podatkowe.