Ferment wśród studentów w Egipcie

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Studenci egipscy powiązani z Bractwem Muzułmańskim domagają się wprowadzenia nowych środków bezpieczeństwa na kampusach uniwersyteckich oraz śledztwa w niedawnych sprawach przemocy i zatrucia pokarmowego.

Emblemat uniwersytetu Al-Azhar w Kairze
Emblemat uniwersytetu Al-Azhar w Kairze

Studenci wydali oświadczenie, w którym domagają się stworzenia przez ministra edukacji komitetu mającego na celu odkrycie, kto stał za ostatnimi aktami przemocy na kampusie uniwersyteckim. Żądają również pełnego śledztwa w sprawie masowego zatrucia pokarmowego na uniwersytecie Al-Azhar, gdzie 500 studentów trafiło do szpitala po zjedzeniu posiłku w kampusowej kafeterii. Dodają również, że kilka ostatnich przypadków śmierci na kampusie powinno zostać dokładniej zbadanych oraz że powinny zostać wprowadzone nowe środki bezpieczeństwa dla ochrony studentów.

W zeszłym tygodniu „chuligani” zaatakowali studentów Uniwersytetu Ain Shams idących z Meczetu Nour w Kairze, domagających się zwiększenia ochrony na kampusie oraz końca „chuligaństwa”. Demonstrację tą poprzedziło kilka ataków nieznanych sprawców.

„Potrzebujemy nowego zarządzenia, które zagwarantuje nam prawo do angażowania się w studenckie aktywności i do wyrażania naszych poglądów”, czytamy w oświadczeniu. Setki studentów wzięły udział w ogólnonarodowych protestach, w których domagali się dymisji ministra szkolnictwa z powodu pogarszającego się stanu edukacji i usług studenckich. Protesty zostały poparte przez kilka ugrupowań opozycyjnych, w tym Revolutionary Socialists, Strong Egypt Party oraz  Egyptian Popular Current.

Bractwo Muzułmańskie poinformowało Ahram Online, że nie wzięło udziału w protestach, ponieważ nie zostało zaproszone do wzięcia udziału w przygotowaniach. Spory pomiędzy studentami z Bractwa, a nie-islamistami zaostrzyły się po tym, jak wiele stowarzyszeń studenckich, w tym na uniwersytetach w Kairze i Ain Shams, uznało, że studenci powiązani z Bractwem uszkodzili urny wyborcze w czasie sondażu przeprowadzanego przez Egyptian Student Union. Stronnicy BM zaprzeczyli tym zarzutom. W ostatnim czasie wybrano przewodniczącym Egipskiej Unii Studentów niezależnego kandydata, mimo że przez bardzo długi czas była ona zdominowana przez Bractwo.

Tłumaczenie: Sy
Źródło: www.english.ahram.org

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook