Facebook ocenzurował obrazki z Mahometem

Pomimo wypowiedzi Marka Zuckerberga o poparciu dla wolności słowa, Facebook zgodził się na blokowanie stron, na których pojawił się wizerunek proroka Mahometa.

Sąd w Ankarze orzekł, że kilka stron na Facebooku „obrażało proroka Mahometa” i 25 stycznia Facebook zgodził się na zablokować do nich dostęp. Sąd stwierdził również, że jeżeli orzeczenie nie będzie przestrzegane, dostęp do FB zostanie całkowicie zablokowany w całym kraju.

Decyzja firmy została podjęta po tym, jak Zuckerberg napisał, że firma przestrzega praw kraju, „ale nigdy nie pozwoli na to, żeby kraj lub grupa ludzi dyktowała, co można udostępniać na całym świecie”. Szef FB dodał: „Jestem zaangażowany w budowę społeczności, gdzie można swobodnie rozmawiać bez strachu i przemocy … #JeSuisCharlie”.

Hashtag „Je suis Charlie” („Jestem Charlie”) był używany na całym świecie jako wyraz solidarności z ofiarami ataku w Paryżu, gdy terroryści Said i Cherif Kouachi podczas ataku na redakcję „Charlie Hebdo” zabili 12 osób. Bracia twierdzili, że motywem ataku była obraza proroka Mahometa na łamach tygodnika.

Decyzja Facebooka zapadła niedługo po tym, gdy sąd w Diyarbakir, w południowowschodniej Turcji, postanowił zablokować strony internetowe pokazujące okładkę „Charlie Hebdo” z prorokiem.

Decyzja Facebooka, który jak dotąd odmówił komentarza, nie jest wyjątkiem. Firma często zgadza się z wnioskami i nakazami rządów, ponieważ twierdzi, że musi przestrzegać praw krajów, w których oferuje swoje usługi.

Mark Zucerberg załozyciel Facebooka

Mark Zucerberg założyciel Facebooka

To nie pierwszy raz, kiedy Turcja zabiega o cenzurę internetu; jest na drugim miejscu w pierwszej dziesiątce krajów, które wnioskują o cenzurę w sieci (pierwsza piątka: Indie, Turcja, Pakistan, Niemcy, Rosja). Najnowszy raport o transparentności, obejmujący pierwszą połowę 2014 pokazuje, że w Turcji skutecznie ocenzurowano treści w sieci 1893 razy. Lepsze były tylko Indie, gdzie zrobiono to 4960 razy.

Na swojej stronie internetowej Facebook oświadczył, że „ograniczył dostęp do wielu treści zgłaszanych głównie przez turecki Urząd Technologii Informacji i Komunikacji oraz tureckie organy ścigania, zgodnie z miejscowym prawem, w szczególności z paragrafem 5651, który obejmuje szereg przestępstw, w tym zniesławienie Atatürka [założyciela i byłego prezydenta Republiki Tureckiej] oraz naruszenie dóbr osobistych”.

Xsara, na podst. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/turkey/11373723/Facebook-censors-images-of-Prophet-Mohammed.html

Oświadczenie Zuckerberga: https://www.facebook.com/zuck/posts/10101844454210771?pnref=story

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign