Erdogan grozi atakiem na kurdyjskich sojuszników USA

Turecki prezydent Erdogan ostro zaatakował doradcę prezydenta Trumpa ds bezpieczeństwa narodowego, Johna Boltona. Bolton w poniedziałek zapewniał, że wycofanie amerykańskich wojsk z Syrii nastąpi dopiero po zapewnieniu przez Turcję, że nie zaatakuje kurdyjskich sojuszników USA w Syrii. Kurdyjskie oddziały YPG są głównymi siłami walczącymi z Państwem Islamskim w Syrii, przy wsparciu USA.

Erdogan powiedział, że Bolton „popełnił błąd”, ponieważ nie rozumie, że YPG to oddziały terrorystyczne, z którymi Turcja walczy (tylko Turcja uznaje YPG za terrorystów) i zamierza nadal walczyć. Turecki prezydent nie zgodził się na spotkanie z Boltonem, który wyjechał z Turcji po rozmowach ze swoim tureckim odpowiednikiem.

19 grudnia prezydent Trump w przemówieniu zapowiedział wycofanie amerykańskich oddziałów z Syrii, co narażałoby na turecki atak kurdyjskich sojuszników. Bolton i sekretarz stanu Pompeo odbywają podróż po Bliskim Wschodzie tłumacząc, że wycofanie nie będzie natychmiastowe i że najpierw musi być w pełni pokonane Państwo Islamskie. (g)

Źródło: cnbc.com

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Amerykanie pośpiesznie ewakuują Afgańczyków

Ofensywa talibów w Afganistanie

Prezydencki zamach stanu w Tunezji