Armia syryjska pomoże Kurdom przeciw tureckiej inwazji

Wojska syryjskie rozlokowują się w północnej części kraju, aby wspomóc oddziały kurdyjskie w walce z turecką inwazją. Władze kurdyjskiej części Syrii oświadczyły w niedzielę, że zawarły porozumienie z rządem w Damaszku o wejściu syryjskich wojsk na terenach kurdyjskich, które stanowią cel tureckich oddziałów. Natomiast z terenów położonych na południe od strefy walk wycofują się żołnierze amerykańscy, których około tysiąca tam stacjonowało. Wcześniejsze wycofanie żołnierzy amerykańskich znad granicy dało Turkom zielone światło do przeprowadzenia inwazji.

W wyniku zeszłotygodniowej inwazji tureckiej na tereny kurdyjskie w Syrii zabitych zostało około 100 ofiar cywilnych i przynajmniej kilkudziesięciu kurdyjskich bojowników. Z obozu mieszczącego się na objętych ofensywą terenach uciekło prawie tysiąc osób, należących do rodzin terrorystów Państwa Islamskiego. Kurdowie, których oddziały pokonały w 2018 r. Państwo Islamskie w Syrii trzymają w obozach około 12 tysięcy terrorystów i ponad 60 tysięcy członków ich rodzin, w tym kilkanaście tysięcy osób z zagranicy, których kraje Europy nie chcą przyjąć z powrotem. Istnieje obawa, że znaczna część tych osób znajdzie się na wolności w wyniku prowadzonych obecnie walk. (g)

Źródło: BBC

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Grzegorz Lindenberg

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Francja: imigrant zabił, ale uniknie kary

Szwecja: świetne wyniki szkoły dla imigrantów

Nie powinniśmy odsyłać zintegrowanych azylantów