Eksplozja demograficzna zagraża Arabii Saudyjskiej

| 11 komentarzy|
image_pdfimage_print

 Jeden z największych saudyjskich dzienników, „Saudi Gazette”, opublikował komentarz krytykujący władze za brak reakcji na zbyt duży przyrost ludności kraju.

* * *

Wzrost liczby populacji ludności w Arabii Saudyjskiej jest jednym pośród z najwyższych na świecie. Nagły przyrost ludności stał się zasadniczym problemem od lat 80-tych. Jest główną przyczyną corocznego spadku PKB z 19,600 $ w latach 80-tych do 10, 800 $ na początku XXI w.

Wzrost ekonomiczny wzrost nie dotrzymuje kroku zwiększającej się populacji, co jest alarmująceym i nieakceptowalneym faktem. W wyniku tego stałego wzrostu liczby ludności, słyszymy o rodzinach liczących od 12 do 18 członków, żyjących ze skromnych, miesięcznych dochodów 2,000 riali saudyjskich lub nieznacznie wyższych.

Arabia SaudyjskaNajnowsza z tych strasznych historii została opublikowana przez gazetę „Okaz” w tym tygodniu. Opowiada ona o starszym mężczyźnie z południowego miasta Jazan, który żył w chacie z blaszanym dachem, bez elektryczności. Utrzymywał 23 synów i córek ze swojej miesięcznej pensji, skromnych 1,985 riali saudyjskich.

Mimo, i że eksplozja demograficzna zaczęła się w latach 80-tych, nie zostały podjęte żadne działania, by z nią sobie poradzić. Ani Rada Ministrów, ani Rada Szury czy związane z nimi ministerstwa nie zrobiły nic, by zmierzyć się z problemem.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Kiedy problem wzrostu populacji pojawia się w jakimś państwie, rząd natychmiast rozpoczyna wśród mieszkańców kampanie informacyjne, skierowane szczególnie wobec biednych i niewyedukowanych, aby ostrzec ich przed zagrożeniami nagłego wzrostu liczby ludności. Rząd wyjaśnia im, że wzrost liczby liczebności populacji będzie szkodliwy przede wszystkim dla samej rodziny. Czy mając na uwadzę ten fakt, możemy oczekiwać, że Mministerstwo Sspraw Sspołecznych obudzi się i uzgodni z ministerstwem informacji, ministerstwem do spraw islamskich i ministerstwem zdrowia, aby ostrzecinformować społeczeństwo przed tym wzrostemw związku ze wzrostem liczby ludności? Czy Mministerstwo Zzdrowia wyjdzie do biednych obywateli i zapewni umożliwi im jakieś alternatywy?

Trzeba coś zrobić, nim będzie za późno.

Saleh Ibrahim Al-Turigee

Tłumaczenie: Kriss

Źródło: http://www.saudigazette.com.sa/index.cfm?method=home.regcon&contentid=20130718173897

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook