EgyptAir: cenzura wkracza na pokład

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Egipskie linie lotnicze zapowiedziały, że przeanalizują wyświetlane w czasie lotów filmy pod kątem zgodności z „egipskimi wartościami i zwyczajami”.

Plakat filmu z Nelly
Plakat filmu z Nelly

 

Działanie to podjęto na skutek skargi złożonej przez jednego z członków Bractwa Muzułmańskiego, który poczuł się urażony treścią filmu jaki obejrzał na pokładzie. Ahmed Fahmy jest senatorem i członkiem islamistycznej Partii Wolności i Sprawiedliwości (FJP) – ugrupowania politycznego założonego w 2011 roku i będącego odnogą Bractwa Muzułmańskiego.

Przewodniczący egipskiej Rady Szury (izba wyższa parlamentu) wywołał zamieszanie w trakcie lotu z Sudanu do Egiptu, kiedy poprosił załogę o wyłączenie filmu ze względu na „momenty”. Reszta pasażerów jednak okazała się mniej wrażliwa i sprzeciwiła się jego żądaniom – podał dziennik „Al Masry Al Youm”.

Doszło do krótkiej sprzeczki między załogą a senatorem: konflikt rozwiązał kapitan, który schował ekrany przy siedzeniu oburzonego parlamentarzysty wracającego z delegacji w stolicy Sudanu Chartumie.
W oficjalnym oświadczeniu EgyptAir podaje, że pasażer „wyraził zastrzeżenia co do jednej ze scen” w filmie. Nie podano tytułu obrazu, jednak lokalne media domyślają się, że chodzi o jeden ze starszych filmów, w których grała egipska aktorka Nelly Artin Kalfayan (znana jako Nelly) – “Arees Mama” albo “Mother’s Suitor”. Linie EgyptAir zapowiedziały, że utworzą specjalny komitet, który zajmie się filmami wyświetlanymi na pokładzie. Roshdy Zakaria, dyrektor wykonawczy państwowych linii lotniczych podał, że komitet wycofa wszystkie filmy, które będą „odbiegać od egipskich wartości.

GB, na podst.: http://english.alarabiya.net/articles/2013/01/24/262239.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook