Egipt uwalnia dwóch uczestników zamachu na Sadata

Zamordowanie Anwara Sadata, przez islamistów
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Egipt uwalnia z więzienia dwóch uczestników zamachu, w którym zastrzelony został były prezydent tego kraju Anwar Sadat – poinformowała państwowa egipska telewizja.

Abbud i Tarek al-Zomor, dwaj kuzyni odsiadujący kary wieloletniego więzienia za udział w zamachu na Sadata, zostaną uwolnieni – zdecydował gen. Mansur al-Essawi, minister spraw wewnętrznych tymczasowych władz wojskowych w Egipcie. Razem z dwoma skazanymi na wolność wyjdzie 60 innych więźniów.

Zamordowanie Anwara Sadata, przez islamistów
Zamordowanie urzędującego prezydenta Egiptu Anwara Sadata przez islamistów

Sadat został zastrzelony w 1981 roku podczas wojskowej parady przez członków Islamskiego Dżihadu – za to, że dwa lata wcześniej podpisał pokój z Izraelem.

Po Sadacie władzę w Egipcie przejął Hosni Mubarak, wykorzystując zamach do wprowadzenia stanu wyjątkowego, który obowiązywał przez wszystkie lata jego rządów, ułatwiając prześladowanie opozycji. Mubarak został obalony w lutym w wyniku społecznej rewolty, a rządy przejął przejściowy gabinet.

Dwaj kuzyni zostali skazani w 1984 roku na 20 lat więzienia (najwyższa możliwa w Egipcie kara pozbawienia wolności) za udział w spisku mającym na celu zabicie Sadata, ale nie brali bezpośredniego udziału w zamachu. Pięciu zamachowców, w tym ten, który zastrzelił prezydenta otrzymało wyroki śmierci i zostały zgładzonych.

Więcej na: interia.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze