Egipt: terrorysta gubernatorem

Luksor
| 9 komentarzy|
image_pdfimage_print

Członek Al-Dżama’a Al-Islamija, ugrupowania uznawanego w dalszym ciągu za terrorystyczne, został mianowany gubernatorem Luksoru w Egipcie, miejsca, gdzie grupa dokonała masakry zagranicznych turystów.

Luksor
Luksor

Prezydent Egiptu, wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego Mohammed Mursi, mianował 17 gubernatorów egipskich prowincji. Siedmiu z nich to członkowie partii Wolności i Sprawiedliwości Bractwa Muzułmańskiego. Po części jest to ruch taktyczny, ponieważ pod koniec czerwca, w rocznicę jego wyboru, prezydent spodziewa się rozruchów w kraju.

Perłą jednak wśród nominowanych jest gubernator Luxoru, Abdel Mohamed Al-Khayat, członek Partii Budowania i Rozwoju. Partia założona została przez Al-Dżama’a al-Islamija (Grupa Islamska), grupę islamistów, która odrzuciła już wprawdzie przemoc, ale w roku 1997 była odpowiedzialna za zamordowanie sześćdziesięciu zagranicznych turystów. Turystów zamkniętych w świątyni masakrowano przez 45 minut. W tym czasie Abdel Al-Khayat był szefem tego ugrupowania w innej prowincji. Do tej pory Grupa Islamska widnieje na liście organizacji terrorystycznych amerykańskiego Departamentu Stanu.

Jak odbije się ta nominacja na turystyce? Luksor, do niedawna jeden z głównych celów wycieczek turystycznych, konwojowanych przez policję, teraz może stać się miejscem niechętnie odwiedzanym. Poza krwawą przeszłością organizacja ma bardzo konserwatywne poglądy na noszenie przez kobiety szortów, picie alkoholu czy opalanie się.

Cenzurowany już przez obecne władze komik Bassem Youssef zaproponował na twitterze, żeby szybko zabrać z Luxoru chociaż dwa posągi, zanim będzie za późno. To może być nie tylko żart. Niektórzy salafici związani z Al-Dżama’a Al-Islamija krytycznie, a nawet wrogo, wypowiadali się na temat przedislamskich zabytków Egiptu. Fatwa opublikowana na stronie organizacji doradzała członkom grupy, by nie angażowali się w przemysł turystyczny: „Ponieważ wioski turystyczne mają różne aspekty, które gniewają Allaha, włączając w to alkohol, hazard i inne zakazane rzeczy”.

Nominacja już wywołała protesty. Kilkudziesięciu pracowników biznesu turystycznego demonstrowało przed urzędem w Luksorze z plakatami „Nie dla gubernatora terrorysty!”

JW na podst. The New York Times/Reuters/GlobalPost/Egypt Independent
Obserwuj autora na Twitterze @jasziek

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook