Egipt: referendum w sprawie nowej konstytucji – 15 grudnia

| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Prezydent Egiptu Mohammad Mursi ogłosił wieczorem w telewizji, że referendum w sprawie projektu nowej konstytucji odbędzie się 15 grudnia. Ma on poparcie islamistycznej większości w parlamencie, a jest krytykowany przez siły laickie i chrześcijan.

Mursi pojawił się w telewizji po otrzymaniu projektu z rąk przewodniczącego Zgromadzenia Konstytucyjnego Hosama al-Garianiego i zaapelował do „wszystkich Egipcjan” o udział w referendum.

Zgromadzenie, w którym przewagę mają islamiści, zaaprobowało projekt egipskiej konstytucji w gorącej atmosferze, jaką stwarzają masowe protesty przeciwko uzurpowaniu sobie przez prezydenta nadzwyczajnych uprawnień, zwłaszcza całkowitej niezależności od władzy sądowniczej, której nie miał nawet jego obalony poprzednik, egipski dyktator – prezydent Hosni Mubarak.

Mursi zapewnił w wystąpieniu telewizyjnym, któremu nadano bardzo uroczystą oprawę, że „projekt konstytucji wyraża cele egipskiej rewolucji”, która odebrała w lutym 2011 roku, po 30 latach, władzę Mubarakowi.

Prezydent zwrócił się do wszystkich Egipcjan o zapoznanie się z projektem ustawy zasadniczej i wypowiedzenie się w referendum.

„Wszyscy wspólnie budujemy naród. Demokracja, to udział. Zapraszam wszystkich obywateli do dokładnego i obiektywnego zbadania projektu” – wzywał Mursi, który apelował o „jak najszybsze zakończenie okresu przejściowego i obrony rodzącej się demokracji”.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze