Egipt: radykałowie odcięci od meczetów

Imamowie na wiecu poparcia dla Morsiego i Bractwa Muzułmańskiego
| 9 komentarzy|
image_pdfimage_print

Rząd Egiptu zamierza zakazać przemawiania w meczetach około 55 tysiącom imamów w całym kraju, poinformował minister do spraw religii Mohammad Mokhtar Gomaa.

Decyzja ta ma na celu ograniczenie działalności zwolenników byłego prezydenta Mursiego, obalonego przez ludową rewoltę popartą przez wojsko. Minister oznajmił, że klerycy nie mają licencji na publiczne wygłaszanie kazań, uważani są za fundamentalistów i stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. „Dzięki tej decyzji głoszenie kazań zostanie ujęte w ramy prawa i będą mogli to robić tylko autoryzowani duchowni”, powiedział minister.

Zakaz uderzy w wiele małych, nieformalnie działających meczetów i miejsc, gdzie wygłaszane są spontaniczne kazania. Władze chcą w ten sposób ograniczyć Egipcjanom dostęp do radykalnych idei i rozpowszechniać umiarkowaną wersję islamu.

PJ, na podst. http://english.alarabiya.net/en/News/middle-east/2013/09/11/Egypt-bans-55-000-mosque-preachers-in-crackdown-on-Islamists.html

Imamowie na wiecu poparcia dla Morsiego i Bractwa Muzułmańskiego
Imamowie na wiecu poparcia dla Morsiego i Bractwa Muzułmańskiego

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze