Egipt: prezydent kontra uniwersytet

Egipski uniwersytet Al-Azhar, najważniejsza uczelnia w sunnickim świecie muzułmańskim i jej szef, szejk Ahmad Al-Tajeb, stoją obecnie wobec ataku politycznego i medialnego prowadzonego pod przewodnictwem prezydenta, Abd Al-Fatah Al-Sisiego.

Jest to najnowszy epizod w trwającym od dwóch lat napięciu między tymi dwiema instytucjami w sprawie odmowy Al-Azhar zastosowania się do żądań prezydenta w kwestii religii.

Jednym z aspektów ataku na Al-Azhar jest bezpośrednia krytyka prezydenta Al-Sisiego wobec rektora uczelni, szejka Al-Tajeba; innym jest krytyka Al-Azhar w prasie rządowej; a jeszcze innym są kroki czynione w parlamencie przez współpracowników Al-Sisiego, żeby ograniczyć władzę rektora. Były także wezwania do samego Al-Tajeba, by odszedł ze stanowiska.

Krytyka wobec Al-Azhar skupia się na tym, że instytucja ta nie dołączyła do ideologicznej wojny z terroryzmem, której przewodzi prezydent Al-Sisi. Krytycy mówią, że Al-Azhar nie stosuje się do głównego celu Al-Sisiego, ogłoszonego w 2014 r. i często przez niego powtarzanego, żeby promować odnowienie dyskursu religijnego w Egipcie.

Podkreśla się także, że Al-Azhar odmawia wysunięcia oskarżenia o herezję wobec Państwa Islamskiego (ISIS), które wzięło na siebie odpowiedzialność za kilka zamachów terrorystycznych w kraju. Mówi się też, że program nauczania w Al-Azhar zachęca młodych ludzi, by zwracali się ku terroryzmowi. W dodatku uniwersytet jest krytykowany za odmowę zmiany przebiegu spraw o rozwód, czego także domagał się Al-Sisi.

Przedstawiciele Al-Azhar z szejkiem Al-Tajebem na czele odrzucają tę krytykę, nazywając ją świadomymi kłamstwami, które szkodzą islamowi. Aby pokazać, że w istocie wypełniają swoją rolę i są umiarkowaną instytucją islamską, Al-Azhar zorganizował w ostatnich miesiącach międzynarodowe zjazdy na temat walki z ekstremizmem, jak również spotkania z młodzieżą i rozpoczął kampanie przeciwko ekstremizmowi i przeciwko terroryzmowi.

Należy zauważyć, że mimo ostrej krytyki uniwersytet i jego rektor cieszą się nadal publiczną sympatią i znacznym poparciem członków parlamentu.

Raport MEMRI na ten temat [nie spolszczony] skupia się na napięciu między prezydenturą egipską i Al-Azhar, tak jak odzwierciedlają je wypowiedzi przywódców obu instytucji, działalność parlamentarna przeciwko Al-Azhar i artykuły w prasie egipskiej.

Źródło: http://www2.memri.org/

Na ten temat polecamy również: https://euroislam.pl/

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign